Białoruś wydala kolejnych polskich dyplomatów

Białoruskie MSZ uznało za personae non gratae kolejnych polskich dyplomatów, w tym konsula generalnego RP z Grodna.

Jak podał w czwartek białoruski portal Nasza Niwa, białoruskie MSZ zdecydowało o wydaleniu kolejnych dwóch polskich dyplomatów. Decyzję tę zakomunikowano charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu, którego wezwano w czwartek do MSZ Białorusi.

„W związku z nadmierną, asymetryczną i destrukcyjną odpowiedzią Polski na uzasadnioną i umotywowaną decyzję Białorusi w sprawie konsula Konsulatu Generalnego RP w Brześciu Jerzego Timofejuka, a także ignorowaniem stosownych wniosków strony białoruskiej na podstawie art. 23 i 55 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych złożonych stronie polskiej, podjęto decyzję o niecelowości obecności na terytorium Białorusi szefa i konsula Konsulatu Generalnego RP w Grodnie” – oświadczyło białoruskie MSZ.

Stronie polskiej wręczono notę z żądaniem opuszczenia terytorium Republiki Białoruś przez wskazanych dyplomatów w ciągu 48 godzin.

Wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz napisał na Twitterze, Polska rezerwuje sobie prawo do odpowiedzi na ruch białoruskich władz.

Jak informowaliśmy, we wtorek białoruskie władze zdecydowały o wyrzuceniu z Białorusi konsula Jerzego Timofiejuka z konsulatu generalnego RP w Brześciu. Pretekstem do wydalenia dyplomaty było wzięcie przez niego udziału w zamkniętych lokalnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Brześciu. Jednocześnie białoruskie władze zareagowały represjami wobec przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej zaangażowanych w organizację tych obchodów.

W odpowiedzi polskie MSZ wydaliło w środę szefa misji dyplomatycznej Republiki Białorusi w Polsce Aliaksandra Chasnouskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Polska działaczka z Białorusi odpowiedziała na oskarżenia władz [+VIDEO]

Kresy.pl / Nasza Niwa / Polsat News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply