Białoruś wszczęła śledztwo przeciw Dudzie, Morawieckiemu i Błaszczakowi

Prokuratura Generalna Białorusi dopatrzyła się w postępowaniu polskich władz przestępstwa “propagandy wojny”.

Jak podała w czwartek rosyjska agencja TASS, prokurator generalny Białorusi Andriej Szwied poinformował, że na Białorusi wszczęto śledztwo dotyczące “propagandy wojny” przeciwko temu państwu.

Według Szwieda strona białoruska odnotowała powtarzające się “publiczne wypowiedzi wielu obywateli polskich, w tym urzędników, z wezwaniami do przeprowadzenia agresji Polski wobec Białorusi”.

“Odpowiednia informacja” o tych “przestępstwach” ma być przekazana przez białoruskie władze do “wszystkich międzynarodowych organizacji, włącznie z ONZ, Radą Europy i innymi”.

Jak podaje portal Prawda Gomiel, cytując słowa Andrieja Szwieda, przestępstwa przeciwko ludzkości przypisano najwyższym polskim urzędnikom: prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi i innym.

Z wypowiedzi Szwieda wynika, że “przestępstwa” mają polegać na obronie polskiej granicy przed nielegalnymi imigrantami – chodzi m.in. o użycie wobec nich armatek wodnych, postawienia na granicy ogrodzenia z drutu kolczastego czy tzw. push-backów. Jak “stwierdzono”, polecenia w tej sprawie wydawali wyżej wymienieni urzędnicy.

“Ustalenia” prokuratury generalnej Białorusi są wynikiem śledztwa, które wszczął białoruski Komitet Śledczy przeciwko polskim funkcjonariuszom, którzy we wtorek odparli szturm migrantów na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi. W środę po południu Komitet Śledczy Białorusi podał, że działania polskich służb wobec migrantów na granicy w dniu 16 listopada br. zostały uznane za „zbrodnię przeciwko ludzkości”.

Kresy.pl / tass.ru / gp.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply