Xi Jinping deklaruje wolę współpracy z USA

Przewodniczący ChRL w przesłaniu do Państwowego Komitetu Relacji Chińsko-Amerykańskich uznał, że mogą się one rozwijać pokojowo.

W przesłaniu gratulacyjnym skierowanym do Narodowego Komitetu ds. Stosunków USA-Chiny z okazji jego dorocznej gali, Xi napisał, że Chiny i Stany Zjednoczone powinny szanować się nawzajem, pokojowo współistnieć, wytworzyć korzystną współpracę i znaleźć właściwy sposób, aby oba kraje się porozumiały, napisała w czwartek agencja Anadolu za chińskim „Global Times”.

„Dzisiejszy świat nie jest spokojny. Jako główne mocarstwa, Chiny i USA poprzez zacieśnianie komunikacji i współpracy pomogą zwiększyć stabilność i pewność świata oraz pomogą w promowaniu pokoju i rozwoju na świecie” – przekazał przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej.

To jego pierwsze oświadczenie dotyczące stosunków z USA po tym, jak w niedzielę został wybrany na trzecią kadencję w roli sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin, co oznacza przedłużenie urzędowania także jako formalny zwierzchnik państwa.

Xi wyraził nadzieję, że Komitet będzie nadal odgrywał aktywną rolę, pomagając relacjom dwustronnym powrócić na ścieżkę zdrowego i stabilnego rozwoju.

Napięcia między Pekinem a Waszyngtonem nasiliły się po tym, jak przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedziła na początku sierpnia Tajwan i spotkała się z przedstawicielami miejscowych, nieuznawanych międzynarodowo władz. ChRL zdecydowanie przestrzegała Amerykanów przed takim ruchem i odpowiedziała na niego masowymi ćwiczeniami wojskowymi tuż u wybrzeży wyspy. Pekin nie wyklucza przy tym użycia siły w celu zjednoczenia Tajwanu z ChRL.

Stany Zjednoczone zaostrzają reguły handlu z Chinami starając się odciąć chińskie spółki od nowoczesnych czipów i innych podzespołów oraz urządzeń wykorzystujących lub powstałych z użyciem amerykańskich technologii.

aa.com.tr/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. r2d2
    r2d2 :

    Wojna pomiędzy USA a Chinami toczy się o AI i uczenie maszynowe które opiera się na nowoczesnych chipach które produkują dwa podmioty Nvidia i Radeon. Tak się przypadkowo składa że oba są …. amerykańskie. Dla niewtajemniczonych, pierwszy z brzegu przykład wykorzystania:
    masowe analizy zdjęć satelitarnych, zrzutów radarowych i innych źródeł informacji w pętli decyzyjnej pola walki gdzie czas jest decydujący o tym czy wykryty cel zostanie dobrze zidentyfikowany i rażony zanim „ucieknie”.