W czwartek południowokoreański sąd konstytucyjny uznał prawo zakazujące aborcji za niekonstytucyjne i nakazał jego zmianę do końca przyszłego roku. Z uzasadnienia wyroku cytowanego przez agencję AFP wynika, że sąd uznał, że dzieci nienarodzone nie mają prawa do życia.

Zgodnie z wprowadzonym w 1953 roku prawem aborcja jest w Korei Południowej dozwolona jedynie wówczas, gdy do zapłodnienia doszło w wyniku gwałtu, kazirodztwa, bądź gdy zdrowie matki jest zagrożone. W przypadku nielegalnej aborcji matce groziło do roku więzienia i grzywna a lekarzowi dwa lata więzienia. W praktyce rzadko dochodziło do procesów o aborcję. Sąd konstytucyjny zajął się przepisami penalizującymi przerywanie ciąży po tym, jak zaskarżyła je lekarka skazana za przeprowadzenie prawie 70 aborcji.

Sąd konstytucyjny przewagą głosów 7 do 2 uznał, że zakaz aborcji jest niekonstytucyjny. Według niego „ograniczał on prawo kobiet do decydowania o własnym losie” i naruszał ich prawo do zdrowia poprzez „ograniczanie dostępu do bezpiecznych i terminowych procedur”.

„Embriony całkowicie zależą od ciała matki jeśli chodzi o przetrwanie i rozwój, więc nie można stwierdzić, że są oddzielnymi, niezależnymi żywymi istotami, które mają prawo do życia” – napisano w uzasadnieniu wyroku.

Jeśli prawo zakazujące aborcji nie zostanie zmienione przez parlament, przepisy te automatycznie przestaną obowiązywać 1. stycznia 2021 roku.

Konferencja Episkopatu Korei wyraziła „głębokie ubolewanie” z powodu stanowiska sądu. „Wyrok odbiera prawo do życia embrionom, które nie są zdolne same się bronić” – napisano.

Według AFP ostatnie badania opinii publicznej wskazywały, że 58 proc. obywateli Korei Południowej opowiadało się za zniesieniem prawa antyaborcyjnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek: Aborcja jak działania nazistów

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz