Źródła w Japonii, Korei Południowej i USA potwierdzają, że Korea Północna po raz kolejny dokonała testu rakiety balistycznej.

Korea Północna przeprowadziła we wtorek kolejną próbę rakiety balistycznej – informuje agencja Reutera powołując się na źródła w Japonii, Korei Południowej i USA.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według południowokoreańskich Szefów Połączonych Sztabów, rakieta została wystrzelona z Pjongsong około godziny 18:17 czasu londyńskiego. Jak podała japońska telewizja NHK, rząd w Tokio szacuje, że rakieta leciała około 50 minut i spadła do morza w japońskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Także Pentagon potwierdził, że wykrył „prawdopodobne” wystrzelenie rakiety z terenu Korei Północnej i jest w trakcie „oceniania sytuacji”.

Południowokoreańska armia podała, że wkrótce po wystrzeleniu rakiety przez Pjongjang, jej siły dokonały w odpowiedzi testu rakietowego. Armia wspólnie z Amerykanami jest w trakcie analizowania zebranych danych odnośnie północnokoreańskiej próby.

Wcześniej źródła w amerykańskim rządzie twierdziły, że Korea Północna przeprowadzi test rakietowy w ciągu kilku następnych dni.

Przypomnijmy, że poprzednią próbę rakietową Korea Północna przeprowadziła 15. września br. Wystrzelony pocisk przeleciał nad Japonią i pokonał, jak dotąd, największy dystans z dotychczasowych prób. Jak podała armia południowokoreańska, przeleciał on 3700 km, na maksymalnej wysokości 770 km. Po przeleceniu nad północną częścią Japonii, wyspą Hokkaido, 2 tys. km dalej spadł do Pacyfiku. Amerykanie twierdzili, że wystrzelony pocisk nie zagrażał bazom na Guam, ale Japonia i Korea Płd. były innego zdania. Według południowokoreańskiej armii, wystrzelony pocisk byłby w stanie dosięgnąć amerykańskich baz na Guam. Natychmiast po tym teście na wniosek Japonii i USA na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zdecydowanie potępiła ona kolejną próbę balistyczną Korei Płn. Kilka dni wcześniej zadecydowała ona z kolei o nałożeniu na Pjongjang nowych sankcji. Była to reakcja na próbę nuklearną z 3 września.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zagroził Korei Północnej „całkowitym zniszczeniem” [+VIDEO]

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz