Premier Anwar Ibrahim poinformował, że Malezja dołączy do BRICS. “Podjęliśmy decyzję, wkrótce rozpoczniemy formalne procedury”. Analogiczną decyzję podjęła Tajlandia.

Premier Malezji poinformował, że kraj dołączy do BRICS. “Podjęliśmy decyzję, wkrótce rozpoczniemy formalne procedury, czekamy tylko na ostateczne wyniki od rządu RPA” – powiedział polityk. Anwar Ibrahimnie podał dalszych szczegółów dotyczących procesu ubiegania się o członkostwo.

W wywiadzie dla South China Morning Post premier Malezji powiedział, że jego kraj jest zaangażowany w działania na rzecz Globalnego Południa, a potencjalne członkostwo w BRICS miałoby strategiczne znaczenie, biorąc pod uwagę znaczenie Cieśniny Malakka jako ważnego szlaku żeglugowego łączącego Pacyfik i Ocean Indyjski.

Premier powiedział, że odczuwa ulgę, że świat nie jest już jednobiegunowy. Zaznaczył, że BRICS jest nadzieją, że na świecie istnieją mechanizmy kontroli i równowagi.

“Nie możemy dłużej akceptować scenariusza, w którym Zachód chce kontrolować dyskurs, ponieważ faktem jest, że nie są już potęgami kolonialnymi, a niezależne kraje powinny mieć swobodę wyrażania siebie” – premier Malezji Anwar Ibrahim.

W zeszłym tygodniu akces do BRICS zgłosiła również Tajlandia.  W środę 12 czerwca szef tajskiej dyplomacji Maris Sangiampongsa powiedział, że Bangkok chce dołączyć “tak szybko jak to jest możliwe”.

“Tajlandia chce jak najszybciej dołączyć do mechanizmu BRICS, odgrywać bardziej aktywną rolę we współpracy Południe-Południe oraz wzmocnić koordynację i współpracę z Chinami na platformach wielostronnych” – minister spraw zagranicznych Tajlandii Maris Sangiampongsa.

BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki. 24 sierpnia przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację o zaproszeniu do niego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii ​​Saudyjskiej, Iranu, Argentyny, Egiptu i Etiopii. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku, poza Argentyną, która po zwycięstwie Javiera Milei w wyborach prezydenckich została wycofana z formatu. Kilkadziesiąt innych państw wyraża wolę przystąpienia do BRICS.

scmp.com/aa.com.tr/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply