Przywódca Korei Północnej zapowiedział, że celem tego państwa jest posiadanie najsilniejszych wojsk strategicznych.

Kim wygłosił taką deklarację w sobotę, promując na wyższy stopień dziesiątki oficerów wojskowych zaangażowanych w niedawne wystrzelenie największego pocisku balistycznego Korei Północnej, Hwasong-17, podała za miejscową Centralną Agencją Informacyjna (KCNA) telewizja Al Jazeera.

Kim Dzong Un powiedział, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna buduje siłę nuklearną w celu ochrony godności i suwerenności państwa i jego obywateli oraz powiedział, że „ostatecznym celem kraju jest posiadanie najpotężniejszej siły strategicznej na świecie”, jakiej nie posiadał nikt „w historii”.

Przywódca KRLD powiedział również, że Hwasong-17 – międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) zdolny do dotarcia do Stanów Zjednoczonych – jest obecnie „najmocniejszą bronią strategiczną na świecie” i że właśnie ta rakieta demonstruje determinację i zdolność Korei Północnej do ostatecznego zbudowania najsilniejszej armii świata.

Wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej 18 listopada zostało potępione przez członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy nazwali ją „poważną eskalacją” i „jednoznacznym zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Odpalenie Hwasong-17 jest częścią trwających w tym roku licznych północnokoreańskich testów, które obejmowały wystrzelenie pocisków manewrujących, a także dziesiątek pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

 

KRLD wystrzeliła już w tym roku łącznie 42 rakiety. To rekordowa liczba. Wcześniej rekordowym był rok 2017, kiedy to północni Koreańczycy wystrzelili 25 pocisków.

Korea Północna przyjęła we wrześniu nową ustawę, oficjalnie deklarując się jako państwo posiadające broń jądrową oraz zastrzegając sobie prawo do jej prewencyjnego użycia w razie zagrożenia. Kim Dzong Un zapowiedział, że jego kraj „nigdy nie zrezygnuje” z broni atomowej.

Czytaj również: Korea Północna grozi „prewencyjnym” użyciem broni jądrowej

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz