Minister obrony Belgii Ludivine Dedonder zapowiedziała, że w 2023 roku belgijska obecność wojskowa we wschodniej części Europy podwoi się w porównaniu z rokiem bieżącym, donosi w piątek Le Soir.

Jak poinformował w piątek dziennik Le Soir, minister obrony Belgii Ludivine Dedonder zapowiedziała, że w 2023 roku belgijska obecność wojskowa we wschodniej części Europy podwoi się w porównaniu z rokiem bieżącym.

Dodatkowo poinformowała, że dwa mobilne laboratoria mogą zostać dostarczone na Ukrainę w ciągu trzech tygodni. Mogą być rozmieszczone w pobliżu miejsca, w którym może dojść do wypadku chemicznego, radiologicznego czy nuklearnego – wyjaśnia minister.

„Mogą być również używane w obszarach dotkniętych katastrofą, gdzie zniszczone zostały oddziały położnicze lub szpitale. Mogą zapewnić pomoc w nagłych wypadkach… Nikt wcześniej nie wysyłał czegoś takiego” – powiedziała Dedonder.

Ponadto do końca maja na Ukrainę trafi także 10 podwodnych dronów wyprodukowanych przez belgijską firmę ECA Robotics Belgium.

„Te drony potrafią identyfikować wszelkie podwodne zagrożenia, czy to miny, czy urządzenia szpiegowskie”– powiedziała minister, dodając, że jest to zupełnie nowa i zaawansowana technologia.

Ponadto oddelegowano 100 belgijskich żołnierzy do przeprowadzenia 18 modułów szkoleniowych dla ukraińskich sił zbrojnych. Szkolenie będzie obejmowało „szkolenie bojowe, wsparcie artyleryjskie bliskiego zasięgu, rozminowywanie, szkolenie snajperskie, rozpoznanie, infiltrację, systemy łączności i szkolenie bojowe na terenach skażonych, a także standardowe wsparcie lub koordynację działań naziemno-powietrznych w kontekście bliskiego wsparcia lotniczego” — wyjaśniła Dedonder.

Przypomnijmy, że urzędnicy administracji Bidena ocenili, że Rosja może użyć broni chemicznej jeśli jej wojska nadal będą tracić pozycje.

Obawy wynikają z nacisków administracji, aby przygotować sojuszników na takie wydarzenie, a także zmobilizować nowe zasoby i inwestycje w produkcję systemów wykrywania broni chemicznej. Wśród osób, które pod warunkiem zachowania anonimowości zabrały głos w celu omówienia drażliwych, wewnętrznych obrad, są przedstawiciele Departamentu Obrony USA.

Kresy.pl/Le Soir

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz