Premier Węgier Viktor Orbán przekonywał w niedzielę, że Europa musi zrobić wszystko, aby Ukraina pozostała suwerennym państwem, aby Rosja nie mogła w przyszłości zagrażać państwom europejskim.

Jak poinformował portal 24.hu, premier Węgier Viktor Orbán przekonywał w niedzielę, że Europa musi zrobić wszystko, aby Ukraina pozostała suwerennym państwem, aby Rosja nie mogła w przyszłości zagrażać państwom europejskim.

Orbán powiedział to podczas przemówienia na kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Chrześcijańskich Demokratów (CDI), którego jest wiceprezesem.

Oceniając sytuację polityczną w Europie premier Węgier zauważył, że dziś kontynent europejski stoi jednocześnie przed kilkoma poważnymi wyzwaniami: wojną na Ukrainie, kryzysem gospodarczym, nielegalną migracją i „rozprzestrzenianiem się zachodniej ideologii neomarksistowskiej”.

„Europa jest zjednoczona w swoich celach, najważniejsze jest to, aby Rosjanie nie stanowili zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy. A do tego potrzebujemy suwerennej Ukrainy” – powiedział Orbán.

Jednocześnie zwrócił uwagę na różnice w wizji różnych państw europejskich co do narzędzi przywracania pokoju w Europie, zwłaszcza w kwestii wprowadzenia sankcji, zaznaczając, że “zdania są różne”, a debata z Węgrami na temat sankcji “będzie trwała”.

Według Orbána pilną potrzebą jest teraz uniknięcie recesji i jest przekonany, że gospodarki Europy Środkowej odniosą sukces, ale „podwyżki cen energii w związku z wojną i sankcjami brukselskimi bardzo to utrudnią”.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Węgry przekażą Ukrainie 187 mln euro pomocy finansowej w ramach 18 mld euro pakietu pomocowego, który Komisja Europejska planuje przeznaczyć dla Kijowa. Mówi o tym decyzja węgierskiego rządu, opublikowana wieczorem w środę 23 listopada.

„Rząd nadal uczestniczy we wsparciu finansowym dla rozdartej wojną Ukrainy” – głosi dekret rządowy. “Dlatego wzywa ministra finansów do zapewnienia przydziału 187 mln euro, co będzie udziałem Węgier w 18 mld euro pożyczki z UE, która zostanie udzielona Ukrainie”.

Zobacz też: Słowacja protestuje przeciwko szalikowi Orbana i wręcza mu kolejny

Kresy.pl/24.hu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Węgry też były pod ruskim zaborem z czasów komunistycznego terroru. Co ciekawe, ruscy są pełni sentymentu do komunistycznego terroru. Dla tego moim zdaniem ruscy są zagrożeniem dla wolności sąsiednich narodów.