Chiny stanowczo potępiły wznowienie przez Izrael wojny w Strefie Gazy, wyrażając ubolewanie z powodu „szkody wyrządzonej ciężko wywalczonemu zawieszeniu broni”.

Pekin „jest poważnie zaniepokojony wznowieniem przez Izrael działań wojennych w Strefie Gazy” – powiedział we wtorek Radzie Bezpieczeństwa przedstawiciel Chin przy ONZ Fu Cong. „Zdecydowanie to potępiamy” – czytamy w transkrypcji oświadczenia Fu, którego fragmenty przytoczyła w czwartek agencja informacyjna Anadolu.

Posiedzenia Rady zostało zwołane z inicjatywy Somalii i Algierii. W jego trakcie przedstawiciel Chińskiej Republiki Ludowej uznał, iż sytuacja na Bliskim Wschodzie przybrała „niebezpieczny obrót”, argumentując, że międzynarodowe prawo i porządek są „łamane i podważane, a prawo dżungli przeważa”.

Wzywając do „stałego zawieszenia broni” w Strefie Gazy, Fu stwierdził – „Zdecydowanie wzywamy do porzucenia logiki supremacji siły. Środki wojskowe nie są sposobem na rozwiązanie kwestii palestyńsko-izraelskiej”.

„Ostry kontrast między 15 miesiącami krwawego konfliktu a 42 dniami zawieszenia broni wyraźnie pokazuje, że bezmyślne użycie siły nie jest właściwym sposobem na uwolnienie zakładników, a nawet może narazić ich na większe ryzyko. Chiny wzywają Izrael do wyrzeczenia się obsesji na punkcie użycia siły, natychmiastowego zaprzestania działań wojskowych w Strefie Gazy i zaprzestania zbiorowego karania cywilów ze Strefy Gazy” — powiedział chiński dyplomata. Fu skrytykował również Izrael za „uzbrajanie i upolitycznianie pomocy humanitarnej”.

Uznał, że polityką Tel Awiwu jest „czynienie broni z pomocy humanitarnej i jej upolitycznianie”. Jak stwierdził – „Na dziś [wtorek] przez 17 kolejnych dni do Strefy Gazy nie wpuszczono żadnych dostaw humanitarnych, a utrata zasilania unieruchomiła zakład odsalania wody, pogarszając kryzys niedoboru wody”.

„Wykorzystywanie pomocy humanitarnej jako karty przetargowej jest naruszeniem prawa międzynarodowego, zwłaszcza międzynarodowego prawa humanitarnego. Chiny potępiają takie praktyki. Wzywamy Izrael do wypełnienia swoich zobowiązań jako mocarstwa okupacyjnego na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego i natychmiastowego przywrócenia pełnego dostępu humanitarnego do Strefy Gazy” — podsumował Fu.

2 marca Izrael wstrzymał wjazd wszelkiej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy po zakończeniu terminu pierwszej fazy rozejmu. Prowadził też w eksklawie działania zbrojne niskiej intensywności prowadzące do śmierci cywilów. W nocy z poniedziałku na wtorek siły izraelskie zerwały rozejm w Strefie Gazy. Rozpoczęły masowe bombardowania i ostrzały. W środę Izraelczycy przystąpili do operacji lądowej

W ciągu trzech dni w Strefie Gazy zginęły setki cywilów, w tym wiele dzieci.

aa.com.tr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz