Szef chińskiej dyplomacji ocenia, że udział przewodniczącego ChRL we Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku wzmocnił współpracę Chińczyków z Rosją.

Udział Xi Jinpinga we Wschodnim Forum Ekonomicznym „miał długofalowe znaczenie cementując wzajemne zaufanie i przyjaźń, i promując regionalną współpracę korzystną dla wszystkich” – agencja Xinhua cytuje ministra spraw zagranicznych ChRL Wanga Yi. Szef chińskiej dyplomacji mówił o „nowej dynamice” stosunków między Pekinem a Moskwą.

Wang Yi przypomniał, że chiński przywódca spotykał się z Władimirem Putinem siedmiokrotnie, przy czym było to trzecie spotkanie tych polityków w ciągu czterech miesięcy. Miały się on przyczynić do tworzenia „całościowego strategicznego partnerstwa” a obie strony „wymieniają poglądy w ważnych kwestiach międzynarodowych i regionalnych” by „strzec swoich własnych interesów jak i wspólnych interesów wspólnoty międzynarodowej”.

Szef chińskiej dyplomacji wezwał do synergii chińskiego projektu wielkiego transkontynentalnego szlaku transportowego „Pasa i drogi” z animowanym przez Rosję Eurazjatyckim Związkiem Gospodarczym. Powinna być ona realizowana na płaszczyźnie energetyki, rolnictwa, innowacji naukowych i technologicznych oraz finansów. Wang Yi podkreślił, że na Forum we Władywostoku doszło także do rozmów reprezentantów chińskich i rosyjskich regionów, a także spotkania grup młodzieżowych z obu państw. Rok bieżący jest Rokiem chińsko-rosyjskiej współpracy lokalnej, przypomina Xinhua.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wang Yi ocenił, że Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku stanowi ważna platformę współpracy państw Azji Północno-Wschodniej.

W środę we Władywostoku, Władimir Putin ogłosił, że będzie dążył do zawarcia traktatu pokojowego z Japonią do końca tego roku. Xi Jingping wzywał natomiast Japończyków do współpracy ze swoim krajem w ramach obrony wolnego handlu światowego.

xinhuanet.com/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz