Przewodniczący ChRL Xi Jingping zapowiedział przeznaczenie 60 mld dolarów na wsparcia finansowe i kredyty dla państw afrykańskich.

Xi Jingping wziął udział w otwarciu Forum Współpracy Chiny-Afryka, jakie odbywał się w Pekinie. Portal Bankier.pl pisze o propozycjach chińskiego przywódcy, który przeznaczyć 15 mld dolarów na kredyty pomocowe i nieoprocentowane, 20 mld dol. na linię pożyczkową, 10 mld dol na specjalny chińsko-afrykański fundusz rozwoju oraz 5 mld na import towarów z Afryki.

Xi Jinping zapowiedział też umorzenie części długów najbiedniejszych i najbardziej zadłużonych państw afrykańskich, których termin spłaty przypada na bieżący rok.

Chiński przywódca proponował państwom afrykańskim włączenie się w wielki projekt rozwoju transkontynentalnej sieci transportowej „Pas i droga”. Uznał, że to właśnie brak odpowiedniej infrastruktury jest „wąskim gardłem rozwoju Afryki”. Jednocześnie ogłosił, że Chińczycy zaangażują się w 50 projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego na tym kontynencie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ChRL ma także stworzyć militarne wysiłki Unii Afrykańskiej związane ze stabilizacją niektórych państw i walką z ugrupowaniami terrorystycznymi. Chińskimi przywódca chce zorganizowanie osobnego forum poświęconego tej tematyce. Zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu dla wsparcia działań pokojowych oraz dalszy udział w zwalczaniu piratów operujących u wybrzeży Afryki. Xi Jinping zachęcał też afrykańskich przedsiębiorców do kooperowania z chińskimi partnerami.

W Forum Współpracy Chiny Afryka biorą udział wszystkie państwa Afryki poza Suazi, uznającym Republikę Chińską na Tajwanie. Jak podliczyli naukowcy z Szkoły Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa W latach 2000-2016 Chiny udzieliły Afryce pożyczek w wysokości 125 mld dolarów.

Czytaj także: Wiceprzewodniczący Chin wizytował kluczowy chiński projekt na Białorusi [+FOTO]

bankier.pl/kresy.pl

Chiński przywódca obiecuje dziesiątki miliardów dolarów dla Afryki
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz