Przewodniczący ChRL Xi Jingping zapowiedział przeznaczenie 60 mld dolarów na wsparcia finansowe i kredyty dla państw afrykańskich.

Xi Jingping wziął udział w otwarciu Forum Współpracy Chiny-Afryka, jakie odbywał się w Pekinie. Portal Bankier.pl pisze o propozycjach chińskiego przywódcy, który przeznaczyć 15 mld dolarów na kredyty pomocowe i nieoprocentowane, 20 mld dol. na linię pożyczkową, 10 mld dol na specjalny chińsko-afrykański fundusz rozwoju oraz 5 mld na import towarów z Afryki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Xi Jinping zapowiedział też umorzenie części długów najbiedniejszych i najbardziej zadłużonych państw afrykańskich, których termin spłaty przypada na bieżący rok.

Chiński przywódca proponował państwom afrykańskim włączenie się w wielki projekt rozwoju transkontynentalnej sieci transportowej „Pas i droga”. Uznał, że to właśnie brak odpowiedniej infrastruktury jest „wąskim gardłem rozwoju Afryki”. Jednocześnie ogłosił, że Chińczycy zaangażują się w 50 projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego na tym kontynencie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

ChRL ma także stworzyć militarne wysiłki Unii Afrykańskiej związane ze stabilizacją niektórych państw i walką z ugrupowaniami terrorystycznymi. Chińskimi przywódca chce zorganizowanie osobnego forum poświęconego tej tematyce. Zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu dla wsparcia działań pokojowych oraz dalszy udział w zwalczaniu piratów operujących u wybrzeży Afryki. Xi Jinping zachęcał też afrykańskich przedsiębiorców do kooperowania z chińskimi partnerami.

W Forum Współpracy Chiny Afryka biorą udział wszystkie państwa Afryki poza Suazi, uznającym Republikę Chińską na Tajwanie. Jak podliczyli naukowcy z Szkoły Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa W latach 2000-2016 Chiny udzieliły Afryce pożyczek w wysokości 125 mld dolarów.

Czytaj także: Wiceprzewodniczący Chin wizytował kluczowy chiński projekt na Białorusi [+FOTO]

bankier.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz