Australia podjęła kroki w celu pozbawienia starszych oficerów wojskowych ich medali za wybitną służbę za domniemane zbrodnie wojenne popełnione podczas ich służby w Afganistanie.

Podstawą działań australijskich władz wojskowych jest tak zwany Raport Breretona z 2020 r. W dokumencie tym przytoczono dowody, że żołnierze Australijskich Sił Obronnych (ADF) pełniący służbę w czasie misji w Afganistanie brali udział w bezprawnym zabójstwie 39 więźniów i cywilów. Minister obrony Australii Richard Marles poinformował parlament, że decyzja została podjęta zgodnie ze 143 zaleceniami zawartymi w raporcie, w tym szeregiem zaleceń dotyczących „odpowiedzialności dowództwa”, zrelacjonowała Al Jazeera.

„Moje decyzje w tej sprawie są zgodne z ustaleniami i zaleceniami Raportu Breretona. Zgodnie z obowiązkami wobec osób zaangażowanych, w tym na mocy ustawy o ochronie prywatności, nie wolno mi ujawniać szczegółów i wyników” — powiedział Marles. Chociaż Marles nie wymienił nazwisk oficerów, którym odebrano odznaczenia, ani nie określił liczby osób dotkniętych, lokalne media podały, że posunięcie to dotyczyło mniej niż 10 osób. Marles powiedział również, że Biuro Specjalnego Śledczego bada możliwość ścigania niektórych żołnierzy, ale dochodzenia te „zajmą lata”. Wstępne postępowanie w sprawie bezpośrednich sprawców zainicjowano jeszcze w 2020 r.

Minister podkreślił przy tym, że na misje w Afganistanie wyjechało łącznie 26 tys. australijskich żołnierzy natomiast podejrzenia dotyczą około ćwierci setki służących w tym kraju. „Pomijając działania kilku, podjęli oni swoją służbę z profesjonalizmem, honorem i uczciwością. Powinni być dumni ze swojego wkładu, a my jesteśmy z nich dumni” — powiedział Marles.

Czteroletnie dochodzenie generała dywizji Paula Breretona nie znalazło dowodów na to, że wyżsi rangą oficerowie wojskowi mieli wiedzę o domniemanych zbrodniach wojennych. Były sędzia wojskowy stwierdził jednak, że „dowódcy oddziałów, pułków i grup zadaniowych ponoszą moralną odpowiedzialność za to, co wydarzyło się pod ich dowództwem i kontrolą”.

W marcu ubiegłego roku były żołnierz Pułku Specjalnych Sił Powietrznych Oliver Schulz został oskarżony o zabójstwo Afgańczyka w 2012 r. Stał się pierwszym czynnym lub byłym żołnierzem ADF oskarżonym o popełnienie morderstwa w czasie wojny.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply