Przewodniczący Służby Bezpieczeństwa Państwowego (SGB) Uzbekistanu Abdusałom Azizow zaproponował, by wesprzeć talibańskie władze Afganistanu w walce z lokalnym odłamem “Państwa Islamskiego”.
Jak informowaliśmy na naszym portalu 3 września doszło w Kabulu do samobójczego zamachu bombowego, w wyniku którego zginęło sześć osób a kilkanaście zostało rannych. Komentatorzy łączą ten atak z aktywnością organizacji “Państwo Islamskie – Wilajet Chorosan”, która atakuje ludność Afganistanu także po sierpniu 2021 r., kiedy władzę w stolicy kraju przejęli ponownie talibowie.
„Rząd Afganistanu, opierając się na swoich możliwościach i zasobach, przeciwdziała międzynarodowemu terroryzmowi. Afgański wywiad stoi na czele walki z Wilajetem Chorosanu i osiąga pewne rezultaty. W związku z tym afgańscy partnerzy nie mogą pozostać sami z tym problemem; wróg musi zostać pokonany wspólnie, w oparciu o zasadę niepodzielnego bezpieczeństwa” – powiedział Azizow podczas konferencji Regionalnej Struktury Antyterrorystycznej (RATS) przy Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), która odbywała się w dniach 4-5 września w Taszkencie.
Zdaniem szefa uzbekistańskiej specsłużby „złożone i sprzeczne procesy wojskowo-polityczne zachodzące na przestrzeni SzOW i WNP” wymagają konsolidacji i skoordynowania działań w celu przeciwdziałania międzynarodowemu terroryzmowi, ekstremizmowi religijnemu i radykalizmowi. W szczególności Azizow uznał, że należy zwalczać “Wilajet Chorosanu”, zrelacjonował portal Fergana.
Uzbekistan nie uznaje oficjalnie Emiratu Afganistanu, czyli struktur ustanowionych przez talibów po powrocie do władzy nad Afganistanem. Mimo to podjął z nimi współpracę.
Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew otwarcie mówił o potrzebie regionalnej współpracy z Afganistanem, wzywając społeczność międzynarodową do zaangażowania się w dialog z rządem talibów. W przemówieniu wygłoszonym na forum Specjalnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Gospodarek Azji Środkowej (SPECA) pod koniec 2023 r. podkreślił on znaczenie Afganistanu dla regionalnej stabilności.
Uzbekistan jest już zaangażowany w kilka kluczowych projektów infrastrukturalnych w Afganistanie, w tym w odbudowę 75-kilometrowej transgranicznej linii kolejowej, której celem jest poprawa logistyki i ułatwienie handlu między tymi dwoma krajami. Ponadto trwają dyskusje na temat przedłużenia tej trasy do Pakistanu, co pozwoliłoby jeszcze bardziej zintegrować Afganistan z regionalną siecią transportową.
W sierpniu bieżącego roku rząd talibów zawarł z sąsiednim Uzbekistanem umowy handlowe i inwestycyjne o wartości 2,5 mld dolarów.
Według ostatnich danych, handel między Afganistanem i Uzbekistanem osiągnął około 461,4 mln dol. w pierwszej połowie 2024 r., co stanowi wzrost o 24,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. Eksport uzbecki, obejmuje jednak towary pierwszej potrzeby, takie jak żywność i dostawy energii i stale rośnie.
fergana.news/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!