Talibowie zawarli umowy handlowe i inwestycyjne z Uzbekistanem

Rząd talibów w Afganistanie ogłosił 17 sierpnia, że ​​zawarł z sąsiednim Uzbekistanem umowy handlowe i inwestycyjne o wartości 2,5 mld dolarów.

Umowy zostały podpisane podczas wizyty w Kabulu premiera Uzbekistanu Abdułły Aripowa, najwyższego rangą zagranicznego polityka, który odwiedził Afganistan od czasu odzyskania kontroli nad tym krajem przez talibów, przed trzema laty. Wizyta Aripowa, w towarzystwie delegacji wysokiego szczebla, podkreśla pogłębiające się więzi między dwoma państwami w obliczu kryzysu ekonomicznego w Afganistanie. Podczas dwudniowej wizyty podpisano 35 memorandów, podał w BNE Intellinews.

Ceremonii podpisania, która odbyła się po otwarciu wystawy produktów uzbeckich w Kabulu, przewodniczyli Aripow i wicepremier Afganistanu Abdul Ghani Baradar. Umowy obejmują szereg sektorów, w tym rolnictwo, energetykę, infrastrukturę i przemysł produkcyjny. „Porozumienia obejmują 12 umów inwestycyjnych o wartości 1,4 mld dol. i 23 umowy handlowe o wartości 1,1 mld dol.” — ogłosiło biuro Baradara – „Oczekuje się, że wdrożenie tych umów wzmocni więzi gospodarcze między dwoma krajami i znacznie zwiększy handel”.

W oświadczeniu rządu Uzbekistanu napisano z kolei, że „istnieją wszelkie możliwości zwiększenia wzajemnych obrotów handlowych do 1 mld dol. w tym roku i do 3 mld dol. w niedalekiej przyszłości, a w tym celu konieczne jest konsekwentne wdrażanie niewykorzystanych możliwości na wzajemnie korzystnych zasadach”.

Według Taszkentu preferencyjna umowa handlowa między dwoma krajami wejdzie w życie 1 października, znosząc cła importowe na 14 produktów. Kilka odrębnych umów obejmowało przedłużone otwarcie posterunku granicznego Ayritom-Chayraton, złagodzenie procedur wydawania zezwoleń fitosanitarnych oraz umowę o wzajemnej promocji i ochronie inwestycji.

Dwa państwa mają 144-kilometrową granicę, a obie strony pracowały nad wzmocnieniem stosunków dwustronnych, które odnotowały konsekwentna poprawę od czasu przejęcia w Kabulu władzy przez talibów w sierpniu 2021 r. Utworzony przez nich rząd Emiratu Afganistanu nie jest jednak uznawany przez żadne państwo świata w tym przez Uzbekistan, który mimo tego stał się kluczowym partnerem ekonomicznym.

Według ostatnich danych, handel między Afganistanem i Uzbekistanem osiągnął około 461,4 mln dol. w pierwszej połowie 2024 r., co stanowi wzrost o 24,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. Eksport uzbecki, obejmuje jednak towary pierwszej potrzeby, takie jak żywność i dostawy energii i stale rośnie.

Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew otwarcie mówił o potrzebie regionalnej współpracy z Afganistanem, wzywając społeczność międzynarodową do zaangażowania się w dialog z rządem talibów. W przemówieniu wygłoszonym na forum Specjalnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Gospodarek Azji Środkowej (SPECA) pod koniec 2023 r. podkreślił on znaczenie Afganistanu dla regionalnej stabilności.

„Nie możemy pozwolić sobie na pozostawienie tego kraju samego z jego problemami. Nie można osiągnąć pozytywnego wyniku bez zaangażowania obecnego rządu w dialog międzynarodowy” – powiedział, wzywając do wspólnego wysiłku na rzecz wsparcia Afganistanu za pomocą środków ekonomicznych i dyplomatycznych.

Uzbekistan jest już zaangażowany w kilka kluczowych projektów infrastrukturalnych w Afganistanie, w tym w odbudowę 75-kilometrowej transgranicznej linii kolejowej, której celem jest poprawa logistyki i ułatwienie handlu między tymi dwoma krajami. Ponadto trwają dyskusje na temat przedłużenia tej trasy do Pakistanu, co pozwoliłoby jeszcze bardziej zintegrować Afganistan z regionalną siecią transportową.

intellinews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz