Przy okazji wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie, Departament Stanu oficjalnie ogłosił jakie wsparcie wojskowe wyśle do tego kraju w ramach kolejnej transzy pomocy.

Departament Obrony ogłosił na swojej stronie internetowej, że kolejna transza pomocy dla Ukrainy warta będzie 1,85 miliarda dolarów. Obejmuje  1 mld dol. wypłacony bezpośrednio zarządzeniem prezydenckim, a także 850 mln dol. wydanych za pośrednictwem Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI).

Departament podkreślił, że prezydent Joe Biden już po raz 28 od sierpnia 2021 r. podjął decyzję o wycofaniu sprzętu ze stanu sił zbrojnych USA by przekazać je Ukraińcom. Tym razem będzie to jedna bateria obrony powietrznej Patriot i wraz z rakietami; dodatkowa amunicja do artyleryjskich systemów rakietowych HIMARS; 500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich kal. 155 mm; 10 systemów moździerzowych kal. 120 mm i 10 tys. pocisków moździerzowych takiego kalibru; 10 systemów moździerzy 82 mm; 10 systemów moździerzy 60 mm; 37 pojazdów odpornych na detonacje min-pułapek (MRAP) typu Cougar, 120 wielozadaniowych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności (HMMWV) i sześć opancerzonych ciężarówek użytkowych.

Dodatkowo Biden wydzielił pociski przeciwradiolokacyjne (HARM) i nieskonkretyzowane typy precyzyjnej amunicji powietrznej. Oprócz tego ponad 2700 granatników i broni strzeleckiej, amunicję przeciwpiechotną Claymore, sprzęt burzący, noktowizory i sprzęt optyczny, taktyczne bezpieczne systemy łączności oraz sprzęt ochronny.

W ramach USAI Departament Obrony zapewni Ukrainie także 45 tys. pocisków artyleryjskich kal. 152 mm, 20 tys. pocisków artyleryjskich kal. 122 mm, 50 tys. rakiet GRAD kal. 122 mm, 100 tys. sztuk amunicji czołgowej kalibru 125 mm, terminale i usługi komunikacji satelitarnej, fundusze na szkolenia i utrzymanie.

W przeciwieństwie do procedury “Presidential Drawdown”, USAI jest organem, w ramach którego Stany Zjednoczone pozyskują sprzęt wprost od producentów, zamiast dostarczać sprzęt, który jest pobierany z zapasów siła zbrojnych USA. Dzisiejsze deklaracja Pentagonu stanowi więc początek procesu zawierania umów na zapewnienie dodatkowych zdolności Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Departament Stanu zaznaczył przy tym, że to “Nieustające i brutalne ataki powietrzne Rosji na infrastrukturę krytyczną tylko wzmocniły potrzebę zapewnienia Ukrainie zaawansowanych zdolności obrony powietrznej. Na polecenie prezydenta Bidena Stany Zjednoczone nadały priorytet dostarczaniu systemów obrony powietrznej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sumie Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie wsparcie o wartości ponad 21,2 miliarda dolarów od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę, wartości 21,9 miliarda dolarów od początku rządów Bidena i o wartości około 24 miliardów dolarów jeśli brać pod uwagę okres od 2014 r., czyli aneksji Krymu przez Rosję i rebelii w Donbasie.

defense.gov/kresy.pl

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Wygląda jak “kroplówka” która w założeniu nie ma doprowadzić do przewagi a powolnego wykrwawiania ruskich przy oczywistych stratach po stronie Ukrainy.
    Klasyczna strategia równoważenia w układzie USA, Chiny, Rosja z surowcami i wyjściem Chin na ocean, za pośrednictwem którego odbywa się ponad 90% światowego handlu.
    Ciekawe czy Ukraińcy to widzą i jaki mają plan na wyjście z tej bardzo trudnej dla nich sytuacji.
    PS sytuacja podobna do sytuacji Polski przed II Wojną światową.