Po zatwierdzeniu przez Senat, Amy Coney Barrett została zaprzysiężona na sędzię Sądu Najwyższego USA.

W poniedziałek nad obsadzeniem wakatu w Sądzie Najwyższym debatował Senat USA. Większością 52 głosów do 48 izba wyższa zaakceptowała nominację Donalda Trumpa – 48-letnią Amy Comey Barrett. Głosy podzieliły się więc niemal równo wzdłuż podziałów partyjnych bowiem Partia Republikańska ma w izbie 53 senatorów.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem Barrett została zaprzysiężona w Białym Domu, stając się tym samym pełnoprawnym członkiem Sądu Najwyższego. To już trzeci sędzia SN wskazany przez Donalda Trumpa. Liberalne amerykańskie media określają ją jako konserwatystkę i uznają ten ruch Trumpa za zmianę charakteru kluczowego organu władzy w USA. CNN ocenia, że obecnie strona bardziej konserwatywna zachowuje w tym organie przewagę sześciu głosów do trzech.

Szybko przeprowadzone przez parlament zatwierdzenie nominowanej pod koniec września Barrett odbyło się wbrew głosom opozycyjnych demokratów domagającym się wstrzymania decyzji do czasu zakończenia wyborów prezydenckich, które odbędą się już w przyszłym tygodniu.

Barratt jest piątą w historii kobietą, która została członkiem Sądu Najwyższego USA. adoptowała dwoje dzieci z Haiti. Jest matką wielodzietnej rodziny. Łącznie wychowuje siedmioro dzieci w tym jedno z zespołem Downa. Dwoje z nich to adoptowani Haitańczycy.

cnn.com/tvp.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply