Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zablokował w czwartek wprowadzony przez rząd federalny obowiązek szczepień lub cotygodniowego testowania pracowników w firmach zatrudniających powyżej 100 osób. Utrzymał natomiast  obowiązek szczepień personelu medycznego.

Jak podaje agencja Associated Press, Sąd Najwyższy USA większością 6 do 3 uznał, że ​​administracja Joe Bidena przekroczyła swoje uprawnienia, starając się narzucić firmom regułę „szczepienie lub test”. Została ona nałożona przez agencję bezpieczeństwa i higieny pracy OSHA na amerykańskie firmy zatrudniające co najmniej 100 pracowników. Przeciw regule, która dotyczyła 80 mln pracowników, zagłosowało wszystkich sześciu sędziów uznawanych za konserwatystów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sędziowie byli zdania, że takie regulacje miałyby sens w przypadku miejsc pracy szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale nie w przypadku wszystkich dużych firm.

W drugiej rozpatrywanej w czwartek sprawie Sąd Najwyższy USA większością 5-4 zezwolił administracji na wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników wszystkich placówek medycznych świadczących usługi w ramach programu państwowych ubezpieczeń zdrowotnych Medicare i Medicaid. Dotyczy to 10,4 miliona pracowników w 76 tys. placówkach opieki zdrowotnej, a także świadczeniodawców domowej opieki zdrowotnej.

Prezydent Joe Biden oświadczył, że jest „zawiedziony” tym, iż Sąd Najwyższy zdecydował się zablokować „zdroworozsądkowe wymagania dotyczące ratowania życia pracowników w dużych firmach, które miały oparcie zarówno w nauce, jak i w prawie”. Biden wezwał firmy do wprowadzenia własnych wymagań dotyczących szczepień, zauważając, że już to zrobiła jedna trzecia firm z listy Fortune 100.

Obowiązek szczepień zaskarżyły do Sądu Najwyższego stany rządzone przez Republikanów. Sprzeciwiały mu się też zrzeszenia biznesowe uznając za zbyt drogi i mogący powodować odejścia pracowników z pracy. National Retail Federation, największa w USA grupa handlu detalicznego, nazwała decyzję Sądu Najwyższego „znaczącym zwycięstwem pracodawców”.

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: finansowy gigant z USA będzie zwalniał niezaszczepionych pracowników

Kresy.pl / apnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz