Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zablokował w czwartek wprowadzony przez rząd federalny obowiązek szczepień lub cotygodniowego testowania pracowników w firmach zatrudniających powyżej 100 osób. Utrzymał natomiast  obowiązek szczepień personelu medycznego.

Jak podaje agencja Associated Press, Sąd Najwyższy USA większością 6 do 3 uznał, że ​​administracja Joe Bidena przekroczyła swoje uprawnienia, starając się narzucić firmom regułę „szczepienie lub test”. Została ona nałożona przez agencję bezpieczeństwa i higieny pracy OSHA na amerykańskie firmy zatrudniające co najmniej 100 pracowników. Przeciw regule, która dotyczyła 80 mln pracowników, zagłosowało wszystkich sześciu sędziów uznawanych za konserwatystów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Sędziowie byli zdania, że takie regulacje miałyby sens w przypadku miejsc pracy szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale nie w przypadku wszystkich dużych firm.

W drugiej rozpatrywanej w czwartek sprawie Sąd Najwyższy USA większością 5-4 zezwolił administracji na wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników wszystkich placówek medycznych świadczących usługi w ramach programu państwowych ubezpieczeń zdrowotnych Medicare i Medicaid. Dotyczy to 10,4 miliona pracowników w 76 tys. placówkach opieki zdrowotnej, a także świadczeniodawców domowej opieki zdrowotnej.

Prezydent Joe Biden oświadczył, że jest „zawiedziony” tym, iż Sąd Najwyższy zdecydował się zablokować „zdroworozsądkowe wymagania dotyczące ratowania życia pracowników w dużych firmach, które miały oparcie zarówno w nauce, jak i w prawie”. Biden wezwał firmy do wprowadzenia własnych wymagań dotyczących szczepień, zauważając, że już to zrobiła jedna trzecia firm z listy Fortune 100.

Obowiązek szczepień zaskarżyły do Sądu Najwyższego stany rządzone przez Republikanów. Sprzeciwiały mu się też zrzeszenia biznesowe uznając za zbyt drogi i mogący powodować odejścia pracowników z pracy. National Retail Federation, największa w USA grupa handlu detalicznego, nazwała decyzję Sądu Najwyższego „znaczącym zwycięstwem pracodawców”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: finansowy gigant z USA będzie zwalniał niezaszczepionych pracowników

Kresy.pl / apnews.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz