Citigroup Inc., jedna z czterech największych firm finansowych w USA, zamierza pod koniec stycznia zwolnić pracowników, którzy odmawiają zaszczepienia się przeciw COVID-19 – dowiedziała się agencja Reutera.

Reuters podał w piątek, powołując się na źródło znające sprawę, że amerykańska firma Citigroup Inc. od 14 stycznia będzie przenosić na urlop bezpłatny pracowników, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19 i nie otrzymali zwolnienia z obowiązku szczepienia. Pod koniec miesiąca mają oni zostać zwolnieni z pracy.

Citigroup, który należy do tzw. wielkiej czwórki instytucji finansowych w USA (jest m.in. właścicielem Citibanku), ogłosił swój plan obowiązku szczepień w październiku, a teraz stanie się pierwszą dużą instytucją z Wall Street, która będzie egzekwować ten przymus.

Obecnie zaszczepionych jest 90 proc. pracowników Citigroup, ale źródło agencji Reutera twierdzi, że liczba ta szybko rośnie.

Firma przewiduje możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku szczepienia, m.in. z powodów religijnych i medycznych, a także ze względu na przepisy lokalne, ale zastrzegła sobie prawo do oceny zasadności tych zwolnień.

Inne duże banki z Wall Street, w tym Goldman Sachs & Co, Morgan Stanley i JPMorgan Chase & Co., nie posunęły się tak daleko – na razie część nieszczepionych pracowników wysłały do pracy z domu. Spośród innych dużych firm obowiązek szczepień, o różnych stopniu rygorystyczności, wprowadziły Google i United Airlines.

Wprowadzając obowiązek szczepień Citigroup powołało się na politykę administracji Joe Bidena, która wymaga pełnego zaszczepienia wszystkich pracowników obsługujących kontrakty rządowe, ponieważ rząd jest „dużym i ważnym” klientem – pisze Reuters.

Agencja Reutera zauważa, że szczepienia stały się kwestią dzielącą Stany Zjednoczone. Wielu obywateli, w szczególności Republikanów, sprzeciwia się przymusowi narzucanemu przez rząd federalny i korporacje. W piątek w Sądzie Najwyższym USA odbyło się wysłuchanie w sprawie wniosku republikańskich władz stanowych i przedsiębiorców o zablokowanie przepisów wprowadzonych przez Joe Bidena, które wymagają od pracowników firm zatrudniających ponad 100 pracowników szczepień, lub cotygodniowych testów.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Nieszczepieni urzędnicy i nauczyciele zostaną zwolnieni z pracy

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz