Uszkodzonej choinki, na której wyłączono światła, nie można naprawić, ponieważ w nocy z piątku na sobotę część amerykańskiego rządu federalnego przestała działać.

Jak podało WJLA, w piątek wieczorem na stanowiącą atrakcję turystyczną Narodową Choinkę stojącą przed Białym Domem wspiął się mężczyzna. Policja przysłała negocjatorów, by skłonić go do zejścia w dół. Ostatecznie mężczyzna wszedł na dół. Motywy jego postępowania nie były znane. Został zabrany do miejscowego szpitala w celu oceny jego zdrowia psychicznego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W wyniku incydentu drzewo oraz jego oświetlenie zostały uszkodzone. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto dostęp do choinki i odłączono ją od prądu. National Park Service, służba odpowiedzialna za choinkę, oświadczyła, że włączenie świateł na niej będzie możliwe dopiero po ocenie uszkodzeń. Problem w tym, że w nocy z piątku na sobotę część amerykańskiego rządu federalnego przestała działać w związku z brakiem porozumienia w Kongresie USA w sprawie budżetu na przyszły rok. Zamknięto również National Park Service i nie ma komu naprawić uszkodzeń.

W niedzielę dostęp do choinki został przywrócony a firma zewnętrzna testowała jej oświetlenie. Było to możliwe dzięki wpłacie pieniędzy przez jedną z organizacji non-profit, jednak National Park Service nie był pewien, czy środków starczy na całkowitą naprawę. Według NPS więcej będzie wiadomo „w najbliższych dniach”.

Jak pisaliśmy, Demokraci w Senacie nie chcą poprzeć prowizorium budżetowego, które ma zapewniać finansowanie rządu USA do 8 lutego, przede wszystkim z powodu zapisów dotyczących budowy muru na granicy z Meksykiem, mającego zabezpieczyć kraj przez nielegalną imigracją. Z powodu braku porozumienia nastąpił tzw. częściowy shutdown i rząd federalny został częściowo zawieszony. Dotyczy to resortów bezpieczeństwa kraju, sprawiedliwości, transportu, handlu, zasobów naturalnych, rolnictwa, gospodarki mieszkaniowej i urbanistyki oraz szeregu niezależnych agencji federalnych w tym np. NASA.

Kresy.pl / WJLA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz