Stany Zjednoczone skonfiskowały samolot używany przez prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Samolot znajduje się już na amerykańskim terytorium.
Samolot został zatrzymany na Dominikanie. Tam amerykańscy urzędnicy dokonali jego konfiskaty. W poniedziałek Amerykanie odlecieli nim na Florydę. Informująca o sprawie CNN twierdzi, że chodzi o służbowy samolot prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, który od dawna pozostaje skonfliktowany z Waszyngtonem. Amerykańscy urzędnicy ściśle współpracowali z Republiką Dominikany, która powiadomiła Wenezuelę o konfiskacie.
Samolot został opisany przez amerykańskich urzędników jako wenezuelski odpowiednik Air Force One i był fotografowany podczas wizyt państwowych Maduro na całym świecie. „Zajęcie samolotu zagranicznej głowy państwa jest czymś niespotykanym w sprawach karnych. Wysyłamy jasny komunikat, że nikt nie jest ponad prawem, nikt nie jest poza zasięgiem amerykańskich sankcji” – powiedział CNN anonimowy urzędnik, który twierdził, że w ten sposób Waszyngton “wysyła wiadomość na samą górę” w Caracas.
Prokurator generalny USA Merrick Garland twierdził, że „Departament Sprawiedliwości zajął samolot, który prawdopodobnie został nielegalnie zakupiony za 13 milionów dolarów za pośrednictwem firmy fasadowej i przemycony ze Stanów Zjednoczonych do użytku Nicolása Maduro i jego ludzi”. Maszyna miała zostać zakupiona od firmy z Florydy w zeszłym roku i wyeksportowana przez pośrednika z jednego z państw karaibskich.
To nie pierwszy przypadek takiej konfiskaty. Homeland Security Investigations — druga co do wielkości federalna agencja śledcza USA — przejęła dziesiątki luksusowych pojazdów zakupionych przez Wenezuelczyków.
Przewodniczący wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego tworzonego przez polityków opozycji nieuznających wyborów nowej izby Juan Guaido ogłosił się w styczniu 2019 r. tymczasowym prezydentem Wenezueli. Ówczesny prezydent USA Donald Trump wkrótce potem zadeklarował, że uznaje Guaido za prawowitego przywódcę Wenezueli. Za USA uczyniło tak kilkadziesiąt państw zachodnich w tym Polska. Rządzący państwem prezydent Nicolas Maduro uznał wystąpienie opozycjonisty za uzurpację oraz ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.
USA z kolei przekazały dostęp do środków finansowych Wenezueli pozostających w zasięgu amerykańskich instytucji Guaido i nałożyły rozległe sankcje na ten południowoamerykański kraj, w tym jego sektor naftowy, kluczowy dla wenezuelskiej gospodarki. Bank of England nałożył sekwestr na zgromadzone w jego skarbcu rezerwę złota Wenezueli.
Mimo inspirowania masowych protestów ulicznych a nawet zbrojnej rebelii Guaido nie zdołał jednak przejąć władzy w kraju. Pod koniec 2022 r. wenezuelska opozycja zdecydowała o odwołaniu Juana Guaido ze stanowiska uznawanego przez siebie prezydenta tymczasowego.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na dużą skalę USA częściowo uchyliły sankcje wobec Wenezueli. Lecz w roku bieżącym doszło do ponownego zaostrzenia relacji między Waszyngtonem a Caracas na tle lipcowych wyborów prezydenckich, po których Maduro ogłoszono zwycięzcą, a które Amerykanie i Wenezuelska opozycja uważają za sfałszowane.
cnn.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!