Wycofanie się USA z porozumieniu o redukcji emisji gazów cieplarnianych było jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa. USA oficjalnie ogłosiły, że mają zamiar wypowiedzieć to porozumienie.

USA oficjalnie powiadomiły Organizację Narodów Zjednoczonych o zamiarze wycofania się tego kraju z Porozumienia Paryskiego tak szybko, jak pozwala na ta umowa. Informacja o tym pojawiła się wczoraj na stronie Departamentu Stanu.

Dzisiaj Stany Zjednoczone złożyły zawiadomienie w ONZ, która jest depozytariuszem Porozumienia Paryskiego, odnośnie zamiaru USA wycofania się z Porozumienia Paryskiego tak szybko, jak pozwala na to Porozumienie. – napisano w komunikacie.

W oświadczeniu Departamentu Stanu przypomniano także o wypowiedzi Donalda Trumpa z 1. czerwca br., w której prezydent USA zapewniał, że Stany Zjednoczone są otwarte na renegocjację porozumienia tak, by było ono bardziej korzystne dla „amerykańskiego biznesu, pracowników, narodu i podatników”.

Stany Zjednoczone wspierają wyważone podejście do polityki klimatycznej, która obniża emisję promując jednocześnie wzrost gospodarczy i zapewniając bezpieczeństwo energetyczne. Będziemy kontynuować redukcję naszej emisji gazów cieplarnianych poprzez innowacje i przełomy technologiczne, oraz pracować z innymi krajami, by umożliwić im użytkowanie i dostęp do paliw kopalnych w sposób czystszy i bardziej efektywny a także rozwijać odnawialne i bardziej czyste źródła energii – zapewniono jednocześnie w oświadczeniu.

W oświadczeniu zapewniono także, że przedstawiciele USA będą wciąż brać udział w spotkaniach i negocjacjach dotyczących zmian klimatu.

Przypomnijmy, że wypowiedzenie przez USA porozumienia klimatycznego z Paryża było jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa. 1. czerwca br. Trump zapowiedział o natychmiastowe zaprzestanie wdrażania paryskich postanowień o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Trump powiedział wówczas, że porozumienie paryskie było przykładem przedłożenia przez poprzednią administrację interesów innych krajów ponad interesy USA. Według niego było ono w najwyższym stopniu niekorzystne dla USA, ponieważ powoduje podniesienie kosztów, utratę miejsc pracy, spadek płac i ograniczenie produkcji w gospodarce. Decyzję uzasadnił dobrem amerykańskich obywateli.

Kresy.pl / state.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply