Stany Zjednoczone wprowadziły w piątek indywidualne sankcje wobec ośmiu białoruskich urzędników, którym zarzuca się łamanie praw człowieka na Białorusi oraz oszustwa wyborcze. Najwyżej postawioną osobą na amerykańskiej “czarnej liście” jest szef MSW Jurij Karajew.

Informacja o Białorusinach objętych sankcjami USA pojawiła się w piątek na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA. Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów tych osób oraz zakazie utrzymywania z nimi relacji biznesowych przez obywateli amerykańskich.

Na liście sankcyjnej Departamentu Skarbu znaleźli się białoruski minister spraw wewnętrznych Jurij Karajew, jego zastępcy Aleksandr Barsukow i Jurij Nazarenko (ten ostatni jest również dowódcą Wojsk Wewnętrznych MSW), zastępca dowódcy Wojsk Wewnętrznych Chazałbek Atabiekow, szef Głównego Zarządu Spraw Wewnętrznych w Mińsku Iwan Kubrakow, dowódca mińskiego OMON-u Dmitrij Bałaba, wiceszef białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej Wadim Ipatow oraz sekretarz CKW Jelena Dmuchajło.

W amerykańskim komunikacie nie podano, co dokładnie zarzuca się osobom objętym sankcjami. „Stany Zjednoczone i nasi międzynarodowi partnerzy jednoczą się w podnoszeniu kosztów tym, którzy od lat podważają białoruską demokrację” – oświadczył sekretarz skarbu Steven Mnuchin cytowany przez agencję Reutera.

Część z wymienionych osób znalazła się wcześniej na listach sankcyjnych Wielkiej Brytanii i Kanady. Białoruskim urzędnikom związanym z MSW państwa te zarzucały brutalne tłumienie antyrządowych demonstracji a członkom CKW oszustwa wyborcze.

Jak podaje agencja Reutera, początkowo oczekiwano, że USA prowadzą sankcje wspólnie z Wielką Brytanią i Kanadą. Reuters dowiedział się z czterech źródeł, że Amerykanie wstrzymali się z nałożeniem sankcji do czasu, aż zrobi to Unia Europejska, w której nałożenie sankcji na Białoruś blokował Cypr. W piątek UE zakończyła impas w tej sprawie – Cypr zgodził się na sankcje wobec Białorusi w zamian za “zdecydowane potępienie” przez UE tureckich wierceń w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru i groźbę nałożenia na Turcję sankcji.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś wyrzuca polskich i litewskich dyplomatów oraz wzywa ambasadorów na konsultacje

Kresy.pl / home.treeasury.gov / reuters.com / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply