Departament Stanu USA poinformował, że otrzymał od prezydenta Trumpa polecenie obcięcia pomocy finansowej dla trzech środkowoamerykańskich państw.

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że prezydent USA polecił zakończyć program wsparcia dla Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali znany jako Northern Triangle. W ramach programu państwom tym przekazywano około 700 mln dolarów. Rząd już skierował w tej sprawie wniosek od Kongresu, jak podaje w niedzielę agencja Reuters.

Jednak administracja Trumpa może napotkać na opór w parlamencie. Czołowy senator z ramienia Partii Demokratycznej z Komisji Spraw Zagranicznych, Bob Mendez wezwał członków izby do oporu wobec “lekkomyślnej zapowiedzi” prezydenta. Niedawno Izba Reprezentantów nieskutecznie próbowała przełamać weto prezydenta w sprawie stanu wyjątkowego na pograniczu meksykańskim, chcą uniemożliwić mu finansowanie budowy muru wzdłuż granicy z południowym sąsiadem.

Trump tłumaczy swoje działania wobec Meksyku i państw Ameryki Środkowej brakiem działań z ich strony w celu zahamowania potoku nielegalnych imigrantów płynących z tych państw do USA. Groził już zamknięciem granicy z Meksykiem na całej jej długość lub dużej części.

Reakcje z Ameryki Środkowej są umiarkowane. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hondurasu uznało politykę amerykańską za “wewnętrznie sprzeczną”, ale jednocześnie podkreśliło, że relacje z USA pozostają “solidne, bliskie i pozytywne”.

reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply