Lloyd Austin wezwał swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu do zawieszenia broni na Ukrainie.

Pentagon podał w piątek w komunikacie, że tego dnia doszło do telefonicznej rozmowy sekretarza obrony USA Lloyda Austina oraz ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Sekretarz Austin wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i podkreślił znaczenie utrzymania linii komunikacji” – oświadczył w lakonicznym komunikacie rzecznik Pentagonu John Kirby.

W równie lakonicznym komunikacie ministerstwo obrony Rosji podało, że Austin i Szojgu omówili „aktualne kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym sytuację na Ukrainie”.

Telewizja CNN podaje, że rozmowa trwała około godzinę i odbyła się na prośbę strony amerykańskiej. Była to pierwsza rozmowa obu oficjeli od 18 lutego br.

Amerykańska stacja podkreśla, że rozmowa Austin-Szojgu kończy długi okres, w którym najwyżsi rosyjscy przywódcy wojskowi odrzucali prośby o kontakt ze strony Amerykanów.

24 marca rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że Austin i szef Połączonych Sztabów generał Mark Milley bezskutecznie „usiłowali i dalej usiłują” skontaktować się z Szojgu i szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego generałem Walerijem Gierasimowem.

Teraz, według CNN powołującej się na jednego z urzędników Pentagonu, oczekuje się, że Milley będzie próbował umówić się na rozmowę z Gierasimowem.

Przypomnijmy, że według Ukraińców gen. Walerij Gierasimow miał zostać ranny w nogę pod Iziumem. Media zauważyły jego nieobecność 9 maja na paradzie w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa.

Kresy.pl / defense.gov / tass.ru / edition.cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz