Senat przełamał dotychczasową blokadę procedowania projektu ustawy wprowadzającej prawną ochronę związków osób tej samej płci.

Większością 62 senatorów przeciwko 37 izba wyższa parlamentu USA opowiedziała się za uchylenie obstrukcji, aby przyspieszyć procedowanie projektów przepisów „chroniących małżeństwa osób tej samej płci i międzyrasowe” – podał w środę portal telewizji CNN.

Portal podkreśla, że za przełamaniem obstrukcji zagłosowali wszyscy senatorzy Partii Demokratycznej, ale też 12 parlamentarzystów reprezentujących Partię Republikańską. Byli to Susan Collins z Maine, Lisa Murkowski i Dan Sullivan z Alaski, Rob Portman z Ohio, Mitt Romney z Utah, Thom Tillis i Richard Burr z Karoliny Północnej, Roy Blunt z Missouri, Cynthia Lummis z Wyoming,  Shelley Moore Capito z Wirginii Zachodniej, Joni Ernst z Iowa i Todd Young z Indiany.

Wciąż nie jest pewne, kiedy ustawa o małżeństwach osób tej samej płci przejdzie przez Senat. Jeśli senatorowie nie osiągną porozumienia czasowego – które musi zostać zatwierdzone przez wszystkich 100 członków izby – ostateczne głosowanie w Senacie zostanie przesunięte na ostatni tydzień listopada i pierwszy tydzień grudnia.

Projekt ustawy będzie musiał również przejść przez Izbę Reprezentantów, zanim trafi na biurko prezydenta Joe Bidena do podpisu.

Sąd Najwyższy USA jeszcze w 2015 r. uznał małżeństwo za konstytucyjne prawo każdego obywatela, także obywateli tej samej płci. Z kolei październikowe orzeczenie sądu w Nowym Jorku może otworzyć drogę do prawnego umocowania związków więcej niż dwóch osób.

Czytaj także: Amerykańska armia promuje ideologię LGBT i bierze udział w „miesiącu dumy” homoseksualistów [+VIDEO]

editon.cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz