Nałożenie przez USA sankcji na Turcję z powodu zakupu przez ten kraj rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400 jest przesądzone – twierdzi agencja Reutera.

Jak podał w czwartek Reuters powołując się na swoje źródła, Stany Zjednoczone są gotowe do nałożenia sankcji na Turcję w związku z zakupem w zeszłym roku rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400. Agencja uzyskała tę informację w czwartek z czterech źródeł, w tym od dwóch urzędników USA.

Decyzja o nałożeniu sankcji może zostać oficjalnie ogłoszona lada dzień, być może nawet jeszcze dzisiaj – pisze agencja zauważając, że krok ten prawdopodobnie “rozwścieczy Ankarę” i poważnie skomplikuje przyszłej administracji Joe Bidena stosunki z Turcją.

Sankcje miałyby być wymierzone w turecką Prezydencję Przemysłu Obronnego i jej szefa, Ismaila Demira. Po tych wiadomościach lira turecka osłabiła się.

Źródła Reutersa przekazały, że ogłoszenie sankcji jest nieuchronne, ponieważ Stany Zjednoczone po długim oczekiwaniu na zmianę kursu Turcji straciły cierpliwość i ostatecznie są gotowe do działania.

Jak pisaliśmy, w lipcu 2019 rozpoczęły się dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Spowodowały one kryzys w relacjach pomiędzy Waszyngtonem i Ankarą. USA chciały, aby Turcja zrezygnowała z umowy. W zamian Turcja miałaby kupić amerykańskie zestawy Patriot.

USA przestrzegały, że z powodu umowy z Rosją sprzedaż myśliwców F-35 dla Turcji może zostać opóźniona, lub nawet odwołana. Jak pisaliśmy, w kwietniu 2019 roku USA wstrzymały dostawę F-35 do Turcji.  Udział kraju w programie F-35 został zawieszony.

Pomimo ostrzeżeń USA, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się z umowy z Rosją.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply