Pentagon podał we wtorek, że planuje przekazać Ukrainie kolejne 250 mln dolarów na wsparcie potencjału jej sił zbrojnych.

Informacja o nowych planach wsparcia ukraińskiej armii ukazała się na stronie internetowej amerykańskiego resortu obrony. „Departament Obrony ogłosił dzisiaj plany przekazania Ukrainie 250 mln USD w ramach funduszy współpracy w zakresie bezpieczeństwa na dodatkowe szkolenia, sprzęt i działania doradcze w celu zwiększenia potencjału sił zbrojnych Ukrainy” – napisano w oświadczeniu Pentagonu.

Amerykański resort obrony przypomniał, że USA od 2014 roku przekazały Ukrainie 1,5 mld dolarów pomocy wojskowej. Nowa transza ma „potwierdzić długotrwałe relacje w sferze obronności” między oboma krajami.

Nowe fundusze mają zapewnić sprzęt dla wsparcia bieżących programów szkoleniowych oraz potrzeb operacyjnych. Pozwolą one poprawić orientację sytuacyjną ukraińskiej marynarki i piechoty morskiej oraz ich zdolności operacyjne. Na pomocy skorzystają też ukraińskie wojska lądowe i wojska specjalne, które dzięki wydzielonym środkom mają otrzymać karabiny snajperskie, granatniki przeciwpancerne i radary przeciwartyleryjskie; zwiększeniu mają też ulec ich zdolności w zakresie dowodzenia i kontroli, wykrywania elektronicznego, zabezpieczania komunikacji, mobilności, noktowizji oraz medycyny wojskowej.

Pentagon podkreślił, że współpraca wojskowa z Ukrainą jest możliwa dzięki stałym postępom tego kraju we wprowadzaniu „kluczowych reform instytucjonalnych w dziedzinie obronności w celu dostosowania architektury bezpieczeństwa narodowego Ukrainy do zasad euroatlantyckich”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, 13 sierpnia 2018 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał skonsolidowany projekt ustawy o budżecie departamentu obrony (NDAA) na rok budżetowy 2019. Przewidywała ona wyasygnowanie 250 mln dolarów na pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Pomoc miała dotyczyć głównie cyberbezpieczeństwa, ale 50 mln dolarów powinno było zostać przeznaczone bezpośrednio na broń śmiercionośną.

W dzisiejszym komunikacie Pentagon nie podał na jakiej podstawie wydzieli Ukrainie nowe środki i w jakim roku budżetowym planuje zrealizować te wydatki.

Kresy.pl / dod.defense.gov

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz