Pentagon podał we wtorek, że planuje przekazać Ukrainie kolejne 250 mln dolarów na wsparcie potencjału jej sił zbrojnych.

Informacja o nowych planach wsparcia ukraińskiej armii ukazała się na stronie internetowej amerykańskiego resortu obrony. „Departament Obrony ogłosił dzisiaj plany przekazania Ukrainie 250 mln USD w ramach funduszy współpracy w zakresie bezpieczeństwa na dodatkowe szkolenia, sprzęt i działania doradcze w celu zwiększenia potencjału sił zbrojnych Ukrainy” – napisano w oświadczeniu Pentagonu.

Amerykański resort obrony przypomniał, że USA od 2014 roku przekazały Ukrainie 1,5 mld dolarów pomocy wojskowej. Nowa transza ma „potwierdzić długotrwałe relacje w sferze obronności” między oboma krajami.

Nowe fundusze mają zapewnić sprzęt dla wsparcia bieżących programów szkoleniowych oraz potrzeb operacyjnych. Pozwolą one poprawić orientację sytuacyjną ukraińskiej marynarki i piechoty morskiej oraz ich zdolności operacyjne. Na pomocy skorzystają też ukraińskie wojska lądowe i wojska specjalne, które dzięki wydzielonym środkom mają otrzymać karabiny snajperskie, granatniki przeciwpancerne i radary przeciwartyleryjskie; zwiększeniu mają też ulec ich zdolności w zakresie dowodzenia i kontroli, wykrywania elektronicznego, zabezpieczania komunikacji, mobilności, noktowizji oraz medycyny wojskowej.

Pentagon podkreślił, że współpraca wojskowa z Ukrainą jest możliwa dzięki stałym postępom tego kraju we wprowadzaniu „kluczowych reform instytucjonalnych w dziedzinie obronności w celu dostosowania architektury bezpieczeństwa narodowego Ukrainy do zasad euroatlantyckich”.

Jak informowaliśmy, 13 sierpnia 2018 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał skonsolidowany projekt ustawy o budżecie departamentu obrony (NDAA) na rok budżetowy 2019. Przewidywała ona wyasygnowanie 250 mln dolarów na pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Pomoc miała dotyczyć głównie cyberbezpieczeństwa, ale 50 mln dolarów powinno było zostać przeznaczone bezpośrednio na broń śmiercionośną.

W dzisiejszym komunikacie Pentagon nie podał na jakiej podstawie wydzieli Ukrainie nowe środki i w jakim roku budżetowym planuje zrealizować te wydatki.

Kresy.pl / dod.defense.gov

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz