Amerykańska agencja kosmiczna przeprowadziła skuteczną operację trafienia asteroidy stworzonym przez siebie urządzeniem.

Operacja została przeprowadzona w ramach programu Double Asteroid Redirection Test (DART). Jego celem było sprawdzenie zdolności NASA do trafienia naturalnego obiektu kosmicznego w rodzaju asteroidy poruszającego się w pobliżu Ziemi. Program ma przybliżyć Amerykanów do opracowania metody unieszkodliwiania tego rodzaju obiektów w przypadku, gdyby znajdowały się na kursie grożącym uderzeniem w naszą planetę. Poniedziałkowy test określony został jako test “obrony planetarnej”.

Cel jaki wybrali sobie amerykańscy naukowcy to asteroida Dimorphos o wielkości około 160 metrów. Naukowcy NASA przygotowali urządzenie, które zostało wystrzelone w przestrzeń kosmiczną, a następnie było naprowadzane na asteroidę. Misja okazała się skuteczna. DART trafił asteroidę 17 m od miejsca określonego jako centrum jej powierzchni. Lot urządzenia nagrywała zamieszczona na nim kamera.

 

„Rozpoczynamy nową erę ludzkości, erę, w której potencjalnie mamy możliwość ochrony przed czymś takim jak ryzyko niebezpiecznego uderzenia asteroidy. Co za niesamowita rzecz, nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej możliwości” – relacjonujący test portal BBC przytoczył wypowiedź dr Lori Glaze, dyrektor ds. nauk planetarnych NASA.

Czytaj także:

bbc.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply