Prokurator stanowy przedstawiła raport w którym uznała, że gubernator stanu Nowy Jork Adrew Cuomo dopuścił się molestowania seksualnego.

165-stronicowy raport zawiera między innymi zarzuty, że 63-letni gubernator dotykał piersi i pośladków pracownic administracji, komentował ich wygląd i życie seksualne, wypowiadał wobec nich sugestie z seksualnym podtekstem o tym, że jest „samotny” i „chce być dotykany”. Zgodnie z raportem gubernator stworzył w swoim urzędzie „atmosferę strachu” i dopuścił się naruszenia praw federalnych i stanowych.

Jak zrelacjonowała agencja informacyjna Bloomberg, treść raportu prokurator Letitii James zawiera zarzuty tak poważne, że Cuomo znalazł się „izolacji” nawet w Partii Demokratycznej. Dymisję doradzili już nowojorskiemu gubernatorowi nie tylko stanowi politycy jego własnej partii, ale też czołowi urzędnicy kraju. Za rezygnacją Cuomo opowiedziała się przewodnicząca Izby Reprezentantów i weteranka Partii Demokratycznej Nancy Pelosi, przewodnicząca Senatu stanu Nowy Jork Andrea Stewart-Cousin, a w końcu sam prezydent Jeo Biden. „Myślę, że powinien zrezygnować” – słowa głowy państwa zacytowała agencja Bloomberg.

W swoim raporcie prokurator James powołuje się na postępowanie prowadzone wcześniej przez innych prokuratorów – Joon Kim i Annę Clark. Miały on dostęp do 74 tys. dokumentów, w tym maili, przesłuchały też świadków, spośród których 179 potwierdziło zarzuty wobec Cuomo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Gubernator Nowego Jorku może teraz usłyszeć zarzuty kryminalne. Prokurator dystryktu Albany, który prowadzi postępowanie w sprawie Cuomo już zapowiedział zapoznanie się z materiałami zebranymi przez James.

Bloomberg pisze o „upadku” polityka, który jeszcze w zeszłym roku był na tyle widoczny w czasie walki z pandemią koronawirusa, której Nowy Jork stał się epicentrum, że część komentatorów zaczęła rozważać szanse na nominację do wyborów prezydenckich dla Cuomo.

bloomberg.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz