Były prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek uruchomienie własnej aplikacji społecznościowej.

Jak podaje agencja Associated Press, wyrzucony z Facebooka i Twittera Donald Trump wydał pisemne oświadczenie, w którym ogłosił, że jego nowa spółka medialna Trump Media & Technology Group uruchomi aplikację społecznościową o nazwie Truth Social.

Trump oświadczył, że jego celem jest stworzenie rywala dla liberalnych gigantów technologicznych (tzw. Big Tech), które go zablokowały.

„Żyjemy w świecie, w którym talibowie mają ogromną obecność na Twitterze, a wasz ulubiony amerykański prezydent został uciszony” – napisał Trump dodając: “To jest niedopuszczalne”.

Oprócz aplikacji Truth Social, której wersja próbna ma zostać uruchomiona w przyszłym miesiącu, a ogólnokrajowa premiera rozpocznie się na początku przyszłego roku, firma Trumpa planuje uruchomić serwis streamingowy o nazwie TMTG+, który będzie zawierać “nielewicowe” programy rozrywkowe, wiadomości i podcasty.

Twitter, Facebook i inne platformy mediów społecznościowych zablokowały Trumpowi dostęp do swoich usług po szturmie jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Byłemu prezydentowi zarzucano, że podżegał do marszu na Kapitol.

Trump, zanim został “zbanowany”, miał prawie 89 mln obserwujących na Twitterze, 35 mln na Facebooku i 24 mln na Instagramie.

Serwis Twitter ogłosił na początku stycznia, że konto Donalda Trumpa zostało permanentnie zawieszone, uznając, że jego niedawne wpisy gloryfikowały i wzniecały przemoc. Wcześniej, przez kilka miesięcy serwis podejmował różne działania względem oficjalnego konta Trumpa, szczególnie od jesiennych wyborów prezydenckich. Tłity Trumpa, po tym jak zaczął pisać o oszustwach wyborczych i „ukradzeniu wyborów”, były oznaczane specjalnymi ostrzeżeniami o nieprawdziwych informacjach lub sugerującymi, że zawarte w nich twierdzenia są niezgodne z rzeczywistością. Już wcześniej jednak miały miejsce przypadki, gdy serwis usuwał jego wpisy.

Później również Facebook i Instagram “zbanowały” konta Donalda Trumpa. Początkowo miało to mieć charakter tymczasowy. W czerwcu ogłoszono, że były prezydent będzie mógł wrócić za dwa lata.

Kresy.pl / apnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply