Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ostrzegł sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego (International Criminal Court – ICC) w Hadze przed zajmowaniem się domniemanymi zbrodniami amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Zagroził przedstawicielom Trybunału aresztowaniem i sankcjami – podała we wtorek agencja AFP.

Bolton wystąpił w Waszyngtonie przed Federalist Society, wpływowym stowarzyszeniem prawników. W swoim przemówieniu zaatakował Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Według niego Trybunał jest „niezrozumiały” i „jawnie niebezpieczny” dla USA i jego sojuszników, w tym Izraela. Uznał, że jakiekolwiek postępowanie Trybunału przeciw przedstawicielom USA będzie „całkowicie bezpodstawnym i nieusprawiedliwionym”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jeśli trybunał przyjdzie po nas, Izrael lub po innego sojusznika USA, nie będziemy siedzieć cicho” – zapowiadał. Jako możliwą reakcję na takie śledztwo wymieniał sankcje finansowe oraz zarzuty karne wobec przedstawicieli Trybunału, a także zakazy wjazdu do USA dla sędziów i prokuratorów Trybunału. „Zrobimy to samo z jakąkolwiek firmą lub państwem, które pomogą w śledztwie ICC przeciw Amerykanom”. – groził Bolton.

Doradca Trumpa odnosił się do wniosku prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego z listopada 2017 o wszczęcie śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni wojennych amerykańskiej armii i wywiadu w Afganistanie, w szczególności związanych z traktowaniem jeńców. Według niego ICC może to śledztwo wszcząć „każdego dnia”.

Bolton zapowiedział, że USA zareagują podobnie na ewentualne śledztwo ICC w sprawie naruszania przez Izrael praw człowieka w Palestynie.

John Bolton przypominał, że USA nie uznają jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego. „Nie uznajemy żadnej wyższej instancji niż konstytucja USA” – mówił. – „Prezydent nie pozwoli, by obywatel amerykański był ścigany przez zagranicznych biurokratów i nie pozwoli innym krajom dyktować, jakie środki mamy stosować dla samoobrony” – dodawał.

CZYTAJ TAKŻE: Bolton, czyli nic dobrego

Kresy.pl / AFP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Panie Bolton,ja cię nawet szanuję za nierozumną obronę ussmańskiego wariactwa.No tak,bo cóż powiedzieć gdy pana słowa się konfrontuje z ideami konstytucji amerykańskiej,na którą fałszywie i interesownie się powołujesz.Z tym Międzynarodowym Trybunałem Karnym w aspekcie Ussmanii to przecież nie nowina. Jak światowa wieść niesie już w 2002 r kongres USA przyjął Ustawę ,którą prezydent Bush ochoczo podpisał,ustawę upoważniającą Biały Dom do inwazji na Hagę w przypadku gdyby tamtejszy ONZ-owski Trybunał Sprawiedliwości postawił przed swymsądowym obliczem jakiegokolwiek Amerykanina.Tak się bowiem złożyło,że Jugosławia,czy Serbia(już nie pamiętam) wniosła do MTS pozew przeciw NATO za bombardowanie Serbii.I co?UDSA wykluczyły się ze sprawy,zaś MTS yo pokornie przyjął.Należy przy okazji zaznaczyć,że USA zabezpieczyły się przed oskarżeniami społeczności międzynarodowej.W 1946 r gdy USA przystąpiły do światowego Trybunału Sprawiedliwości,głównego organu sądowego ONZ to sobie zastrzegły,żenie mogą być sądzone na podstawie jakiegokolwiek traktatu międzynarodowego,tzn Karty Narodów Zjednoczonych,Karty Organizacji Państw Amerykańskich,Konwencji Genewskich.,itp-Międzynarodowy TS,jako organ ONZ zastrzeżenia USA potulnie przyjął.W tym historycznym kontekście Bolton ma rację.