Prezydent USA Joe Biden przeprowadził rozmowę telefoniczną z Wołodymyrem Zełenskim na temat zmasowanego ostrzału rakietowego Ukrainy przez Rosjan.

Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy tuż przed zwołanym w trybie nagłym spotkaniem grupy G7, które ma być poświęcone właśnie zmasowanemu atakowi Rosjan na ukraińskie miasta z wykorzystaniem rakiet i dronów. Jak podał piszący o sprawie portal telewizji Al Jazeera, rozpoczęte w poniedziałek ostrzały doprowadziły do śmierci 14 osób wywołując też poważne zniszczenia infrastruktury, w tym infrastruktury energetycznej. Skutek to przerwy w dostawach prądu w całych regionach Ukrainy.

“Prezydent Biden obiecał nadal zapewniać Ukrainie wsparcie potrzebne jej do obrony, włączając zaawansowane systemy obrony przeciwpowietrznej” – Al Jazeera zacytowała wtorkowe oświadczenie Białego Domu, relacjonującego rozmowę telefoniczną dwóch przywódców.

Korespondent katarskiej telewizji w Waszyngtonie twierdzi, że USA chcą dostarczyć Ukraińcom systemy służące do zwalczania zarówno śmigłowców, jak i rakiet czy dronów, wykorzystywanych od dwóch dni przez Rosjan.

Biden powiedział również Zełenskiemu, że USA oraz ich sojusznicy i partnerzy będą nadal obciążać Rosję kosztami, „pociągając Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie wojenne i okrucieństwa oraz zapewniając Ukrainie bezpieczeństwo, pomoc gospodarczą i humanitarną”, co jest powtórzeniem deklaracji jaka pojawiła się już w poniedziałkowym oświadczeniu Białego Domu.

W Kijowie, we Lwowie, Tarnopolu, obwodach chmielnickim, dniepropietrowskim, żytomierskim, połtawskim, charkowskim, mikołajowskim, sumskim i iwano-frankowskim różnego rodzaju obiekty zostały w poniedziałek ostrzelane przez rosyjskie siły zbrojne przy pomocy rakiet. Rosjanie użyli także dronów – amunicji krążącej.

We wtorek Rosjanie kontynuowali tego rodzaju ataki na wszystkie obwody Ukrainy poza sześcioma znajdującymi się na zachodzie kraju.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply