Marynarka wojenna kraju Afryki Zachodniej twierdzi, że zatrzymuje łodzie z migrantami w coraz większych liczbach.

W postach aktualizowanych niemal codziennie w mediach społecznościowych marynarka Senegalu szczegółowo opisuje, jak jej łódź patrolowa Walo przechwytuje statki wypełnione migrantami próbującymi przedostać się do Europy. Do wpisów załączane są nagrania migrantów wysiadających na brzeg w Afryce, zrelacjonowała w niedzielę Al Jazeera.

W całym zeszłym roku władze Senegalu przechwyciły tylko jedną łódź wiozącą migrantów do Europy. Jednak tylko w ciągu jednego tygodnia we wrześniu tego roku marynarka wojenna kraju zawróciła ponad 600 migrantów w chwili, gdy ich ładzie zaczęły przemierzać wzburzony Atlantyk, twierdzi katarska telewizja.

Informuje ona o gwałtownym wzroście liczby osób udających się z wybrzeży Senegalu na pełne morze w celu dostania się do Europy. Opcję taką wybierają nie tylko jego obywatele, ale także Gambijczycy i Malijczycy. Senegal staje się jedną z głównych bram migracyjnych. Według marynarki Senegalu od maja władzom lokalnym przekazano około 1,5 tys. osób próbujących nielegalnie opuścić kraj.

Niektórzy eksperci twierdzą, że to wzmożone działanie może służyć jako model dla innych krajów afrykańskich, których obywatele stanowią obecnie połowę z 10 krajów, z których pochodzi najwięcej nielegalnych uchodźców do Europy. Na czele listy znajdują się Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej i Egipt. „Rządy Afryki muszą wykazać duże zainteresowanie i podjąć działania” – stwierdziła Linda Adhiambo Oucho, dyrektor Afrykańskiego Centrum Polityki Migracyjnej i Rozwoju (AMADPOC).

„Unia Afrykańska może wykorzystać Senegal, aby pokazać najlepsze praktyki i zachęcić do silniejszego regionalnego podejścia do kwestii migracji ograniczanie niepewnej mobilności” – stwierdził Oucho.

Czytaj także: Włochy: Kolejny imigranci przybywają na Lampedusę. Bunt władz regionalnych

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply