Prezydent Kajs Suajjid odniósł zdecydowane zwycięstwo w poniedziałkowych wyborach w Tunezji przypieczątowując swoją pozycję polityka zdecydowanie dominującego w arabskim państwie.

Poniedziałkowe wybory odznaczyły się niską frekwencją. Według Faruka Buaskara, szefa Niezależnej Wysokiej Władzy Wyborczej (ISIE), frekwencja wyniosła 28,8 roc. Głosy oddało 2 808 548 Tunezyjczyków na ogólną liczbę 9 753 217 uprawnionych. Saujjid zebrał oficjalnie poparcie 90,7 proc. wszystkich głosujących.

Drugie miejsce zajął Ajaczi Zammel, na  którego oddało głos 7,4 proc. obywateli, którzy pofatygowali się do urn. Jak podkreślił portal Africa News, Zammel większość kampanii wyborczej spędził w celi aresztowany za kolejne naruszenia prawa wyborczego. Innych kandydatów wykreślano z listy lub odmawiano rejestracji. Część opozycjonistów trafiła do więzienia.

Partie opozycyjne ogłosiły bojkot wyborów, co mogło wpłynąć na niską partycypację obywateli. Jeszcze w piątek na ulicach Tunisu manifestowali przeciwnicy Suajjida.

Tunezja była pierwszym państwem, w którym masowe manifestacje i zamieszki doprowadziły do odsunięcia go władzy wieloletniego przywódcy Zajna ibn Alego. To właśnie w tym kraju zaczęło się to, co komentatorzy określili potem “arabską wiosną”.

W następnych latach Tunezja przyjęła nową konstytucję, utworzyła Komisję Prawdy i Godności, która miała zająć  się rozliczaniem władz z czasów Alego.

Jednak nowi przywódcy nie potrafili zapewnić oczekiwanego rozwoju gospodarczego i szybko stracili popularność z powodu trwających sporów politycznych oraz zamachód terrorystycznych do jakich doszło w kraju. W tym kontekście Suajjid, początkowo outsider w polityce, zapewnił sobie pierwszą kadencję w 2019 r. zobowiązaniem do walki z korupcją. Dostał wówczas poparcie 72 proc. głosujących.

W 2021 r. nowy prezydent ogłosił stan wyjątkowy, rozwiązał parlament i zmienił konstytucję w celu wzmocnienia władzy prezydenta, co wielu krytyków określiło jako zamach stanu. Rok później Tunezyjczycy w referendum zagłosowali za nową konstytucją, choć frekwencja także była niska.

Czytaj także: Tunezja zamyka 80 meczetów

africanews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply