44 państwa Afryki podpisały umowę o strefie wolnego handlu

Jeśli wszystkie 55 krajów Unii Afrykańskiej przystąpi do porozumienia, powstanie strefa wolnego handlu obejmująca 1,2 mld mieszkańców.

Czterdzieści cztery afrykańskie kraje podpisały porozumienie ustanawiające strefę wolnego handlu. Umowa jest postrzegana jako szansa dla rozwoju gospodarczego kontynentu afrykańskiego – podała w środę agencja AFP.

Negocjowanie umowy zakładającej stworzenie największej pod względem liczby krajów strefy wolnego handlu trwało 2 lata. Jak pisze AFP, umowa jest jednym ze sztandarowych projektów Unii Afrykańskiej mających na celu integrację krajów Afryki.

„Przybyliśmy tutaj, aby wypełnić aspiracje naszych narodów odnośnie integracji i jedności” – powiedział Moussa Faki Mahamat, przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej cytowany przez AFP.

27 krajów podpisało także osobne porozumienie na temat wolnego przepływu osób. Jak pisze AFP, szczegóły tej umowy nie są jeszcze znane.

Podpisane umowy muszą być jeszcze ratyfikowane przez poszczególne państwa.

Nigeria, która jest największą gospodarką Afryki, nie przystąpiła do porozumień. Prezydent kraju Muhammadu Buhari zdecydował, że jego kraj potrzebuje więcej czasu na wewnętrzne konsultacje. Obiekcje wobec tego projektu zgłaszał nigeryjski biznes i związki zawodowe. Przedstawiciele Unii Afrykańskiej mają jednak nadzieję, że wahające się kraje przystąpią do porozumienia na lipcowym szczycie w Mauretanii.

Inne relatywnie silne gospodarczo państwa Afryki – RPA, Kenia, Maroko, Egipt, Etiopia i Algieria znalazły się wśród stron porozumienia o wolnym handlu. Jak pisze AFP, jeśli wszystkie 55 krajów Unii Afrykańskiej przystąpi do porozumienia, powstanie strefa wolnego handlu obejmująca 1,2 mld mieszkańców i wytwarzająca PKB o wartości 2,5 bln dolarów. Dotychczasowa protekcjonistyczna polityka afrykańskich rządów powoduje, że wymiana handlowa pomiędzy krajami tego kontynentu jest o wiele mniej intensywna niż analogiczne kontakty na poziomie wewnątrzregionalnym w Ameryce Łacińskiej, Azji, Ameryce Północnej czy Europie.

CZYTAJ TAKŻE: W RPA wywłaszczą białych farmerów – czas pojednania się skończył

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply