Według raportu londyńskiego IHS Jane Terrorism and Insurgency Center, najbardziej zaangażowaną siłą w walce przeciwko ISIS jest armia syryjska.

Raport został opublikowany w ubiegłym tygodniu. Jak podają jego autorzy, 43 proc. walk, które ISIS toczyło między 1 kwietnia 2016 roku a 31 marca 2017 roku, było prowadzonych przeciwko syryjskiej armii lub jej sojusznikom, tj. Rosji, Iranowi i szyickim bojownikom. W tym samym czasie, wspierani przez Stany Zjednoczone rebelianci (Syrian Democratic Forces – SDF) byli odpowiedzialni za 17 proc. walk przeciwko ISIS.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Thomas Friedman: Trump nie powinien zwalczać ISIS w Syrii 

Odnosząc się do tych danych, Columb Strack, analityk bliskowschodni przy IHS, powiedział – Jest to niewygodna sprawa, że jakiekolwiek działania Stanów Zjednoczonych podjęte w celu osłabienia syryjskiego rządu, przyniosą korzyści Państwu Islamskiemu i innym ugrupowaniam dżihadystów. Armia syryjska zasadniczo jest kowadłem dla młota prowadzonej przez Amerykanów koalicji. Podczas, gdy siły popierane przez USA otaczają Rakkę, Państwo Islamskie prowadzi intensywną walkę z rządem syryjskim w okolicach Palmyry i w innych częściach prowincji Homs i Deir Ez- Zor.

Kresy.pl / News.ihsmarkit.com

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz