Spośród wschodnich sąsiadów Polskę wyprzedziła Rosja, która okazała się jednak mało bezpiecznym miejscem, podobnie jak Ukraina.

Światowe Forum Ekonomiczne przedstawiło tegoroczny ranking krajów pod względem konkurencyjności dla podróżowania i turystyki (The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017). Najbardziej konkurencyjnym turystycznie krajem świata okazała się Hiszpania, Polska znalazła się na 46. miejscu z 4,11 pkt.

Przy wyliczaniu wskaźnika konkurencyjności brano pod uwagę cztery grupy czynników: otoczenie (biznesowe, bezpieczeństwo, zdrowie i higiena, zasoby ludzkie i rynek pracy, rozwój technologii teleinformatycznych), politykę wspierającą podróżowanie i turystykę (priorytetowe traktowanie podróżowania i turystyki, otwarcie na świat, konkurencyjność cenową, zrównoważony rozwój środowiskowy), infrastrukturę (transport powietrzny, drogowy i morski oraz infrastrukturę usług turystycznych) oraz zasoby naturalne i kulturowe.

W przypadku Polski relatywnie najlepiej oceniono otoczenie związane ze zdrowiem i higieną – nasz kraj znalazł się na 28. miejscu. Najgorzej zostały slasyfikowane infrastruktura lotnicza – 70. miejsce i zasoby naturalne – 72. miejsce.

Spośród wschodnich sąsiadów Polski najwyżej znalazła się Rosja – 43. miejsce z 4,15 pkt. W przypadku tego kraju otoczenie związane ze zdrowiem i higieną oceniono najwyżej – 5. miejsce. Dość wysoko znalazła się konkurencyjność cenowa Rosji – 11. miejsce. Najgorzej oceniono bezpieczeństwo (109. miejsce) i otwartość na świat (115. miejsce).

Ukraina znalazła się dopiero na 88 miejscu rankingu (3,5 pkt). W jej przypadku również nisko sklasyfikowano poziom bezpieczeństwa (127. miejsce, 9. od końca). Niemal równie nisko znalazło się otoczenie biznesowe (124. miejsce). Wysoko oceniono otoczenie związane ze zdrowiem i higieną (8. miejsce).

Litwę sklasyfikowano na 56. miejscu (3,91 pkt). Na uwagę zwraca drugie miejsce Litwy na świecie pod względem otoczenia związanego z ochroną zdrowia i higieną. Nisko natomiast oceniono bogactwa naturalne Litwy (121. miejsce).

Najbardziej atrakcyjnymi krajami dla podróżowania i turystyki okazały się: Hiszpania (5,43 pkt), Francja (5,32 pkt) i Niemcy (5,28 pkt). W rankingu sklasyfikowano 136 krajów świata. W rankingu nie ujęto m.in. Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking: Norwegia najszczęśliwszym krajem świata, Polska na 46. miejscu

Kresy.pl / weforum.org

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz