Rada Ludowa obwodu donieckiego, którego powstanie ogłosiły w poniedziałek protestujące grupy mieszkańców, poinformowała, że zamierza powołać Republikę Doniecką i wejść w skład Federacji Rosyjskiej od razu po przeprowadzeniu powszechnego referendum w tej sprawie. Referendum miałoby się odbyć nie później niż 11 maja.

„Doniecka Republika Ludowa powstaje w granicach administracyjnych obwodu donieckiego. Decyzja w tej sprawie nabiera mocy od razu po przeprowadzeniu referendum” – ogłosił jeden z liderów protestów w zajętym wczoraj budynku administracji obwodowej w Doniecku.

Protestujący zdjęli sprzed budynku flagę obwodu donieckiego i powiesili flagę tzw. „Republiki donieckiej”. „Ceremonii” zmiany flagi towarzyszyło odegranie hymnu Związku Radzieckiego.

RIA Novosti/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. vanderbrook
    vanderbrook :

    Ludnosc wschodniej Ukrainy nigdy nie byla proupowska i udzielala pomocy Polakom uciekajacym z zachodniej strony Dniepru przed krwawym amokiem banderowcow szerzacym sie nie tylko na Wolyniu: mordowanie widlami,nozami,siekierami,pilami i rozbitymi butelkami;zakopywanie lub palenie zywcem;odzieranie ze skory. Zadna nacja europejska tak sadystycznie i okrutnie nie mordowala podczas 2-giej wojny swiatowej jak Ukraincy zachodni. Teraz Ukraincy wschodni widza okazje do oddzielenia sie od tej nacji z za Dniepru,z ktora maja malo wspolnego kulturowo.Z punktu widzenia polskiej racji stanu pozbawienie kijowskiego rzadu faszystowskiego przemyslowego zaplecza na wschodzie moze opoznic lub nawet zapobiec zdobycie przez nich broni jadrowej,ktorej pozadaja i ktorej by uzyli,co najmniej jako szantazu,wobec Polski by wymusic scedowanie terytoriow uwazanych przez Tiahnyboka i Jarosza za ukrainskie,lacznie z Chelmem i Przemyslem, az po Radom.W zaistnialej sytuacji politycznej Rosja, nolens volens, broni polskiej racji stanu i nienaruszalnosci obecnych polskich granic. W tej sytuacji propozycja Zirinowskiego,choc nostalgicznie atrakcyjna,jest nie do przyjecia bo wprowadzila by w polskie granice zbrojne bandy faszystowskich zbirow banderowskich.Dlatego w polskim interesie narodowym lezy popieranie wyzwolenczego ruchu Ukrainy wschodniej i polskiemu interesowi narodowemu nie zagraza zadne zadnieprzanskie referendum o przylaczeniu sie do Federacji Rosyjskiej. Kijow wysuwa roszczenia terytorialne wobec Polski,zrobiono to jeszcze na Majdanie,a Moskwa nie wysuwa roszczen terytorialnych wobec Polski. Obecnie w Polsce rusofobia jest bezzasadna a banderofobia jest zdrowym odruchem polskiego patriotyzmu.