Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że po tym, jak w 2019 roku zakończy się program misji księżycowych, Rosja zacznie wysyłać misje na Marsa.

Rosyjski prezydent Władimir Putin w opublikowanym ostatnio filmie dokumentalnym, który rozpowszechniał się poprzez media społecznościowe, zapowiedział, że w 2019 roku ruszą rosyjskie misje kosmiczne na Marsa.

– Teraz będziemy tam wysyłać drony, a potem też loty załogowe. Żeby badać przestrzeń kosmiczną, program księżycowy, a potem badanie Marsa – powiedział Putin. Zaznaczył, że program dotyczący badań Księżyca zostanie zakończony w przyszłym roku. – Potem zamierzamy wysłać misję na Marsa – powiedział prezydent Rosji.

Według Putina, rosyjscy eksperci starają się teraz doprowadzić do lądowań na biegunach Księżyca, ponieważ „są podstawy, by sądzić, że jest tam woda”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Jest czym się zajmować. Stamtąd mogą zaczynać się badania innych planet, dalszego kosmosu – powiedział Putin. Zaznaczył przy tym, że obecne rosyjskie badania Księżyca są czymś nowym, innym od tego, co prowadzono w czasach ZSRR.

Trump zapowiada misje na Marsa

Przypomnijmy, że we wtorek prezydent USA Donald Trump oświadczył, jego administracja dokłada starań aby zapewnić Stanom Zjednoczonym przywództwo w badaniach kosmosu. – W najbliższej przyszłości polecimy na Marsa – powiedział Trump. Nie wykluczył również, że powstaną amerykańskie „siły kosmiczne”.

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że terenem konfrontacji militarnej stała się w obecnych czasach również przestrzeń kosmiczna. Nie wykluczył więc, że w przyszłości powstaną „siły kosmiczne USA” (U.S. Space Force). – Nie traktowałem tego poważnie, ale powiedzieli mi, że to jest dobry pomysł – powiedział, nieco żartobliwie, Donald Trump, dodając, że „być może trzeba będzie tak postąpić”.

Zapowiedział również kontynuowanie programu przywracania Stanom Zjednoczonym wiodącej roli w badaniach kosmosu. W tym kontekście, priorytetowo mają być nadal traktowane przygotowania do załogowego lotu na Marsa. Zdaniem Trumpa, nastąpi to „w najbliższej przyszłości”. Zaznaczył, że gdyby ostatnie wybory prezydenckie wygrała kandydatka Demokratów, Hillary Clinton, to „nie polecielibyśmy na Marsa”.

Pomysł powołania amerykańskich sił kosmicznych pojawiał się już wcześniej. W lipcu ub. roku Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła powołanie „korpusu kosmicznego”. Formacja ta została wydzielona z wojsk lotniczych USA. Obecnie zajmują się one również projektami kosmicznymi. Inicjatywa ta została jednak skrytykowana przez szefa Pentagonu, Jamesa Mattisa. Argumentował, że nie przyniesie to żadnych korzyści, a tylko rozproszy działania jego resortu.

Przeczytaj: Rosja tworzy siły zbrojne przestrzeni powietrznej i kosmicznej

Interfax.ru / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz