Putin potwierdza wizytę Xi w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził, że oczekuje wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga.

We wtorek liczne media, powołując się na informacje dziennika „The Wall Street Journal” podały, że niebawem wizytę w Rosji może złożyć przywódca Chin, Xi Jinping.

„WSJ” pisał, że planowanie wizyty jest obecnie na wczesnym etapie i na razie nie ustalono jeszcze żadnych terminów. Zaznaczono jednak, że Xi może pojechać do Rosji w kwietniu lub maju br. Być może wizyta miałaby nastąpić przy okazji obchodów dnia zwycięstwa nad III Rzeszą Niemiecką w II wojnie światowej.

Ponadto, źródła gazety, zaznajomione ze szczegółami potencjalnej wizyty twierdziły, że prezydent Chin chce doprowadzić do wielostronnych rozmów pokojowych, by zakończyć konflikt rosyjsko-ukraiński. Zamierza też zdecydowanie podkreślił niedopuszczalność używania broni jądrowej. Według „WSJ”, Pekin chce odgrywać bardziej aktywną rolę w procesie zakończenia wojny.

Czytaj także: Sky News: W rocznicę wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej Xi Jinping wygłosi „pokojowe przemówienie”

W środę do sprawy odniósł się prezydent Rosji, Władimir Putin. Potwierdził, że oczekuje wizyty swojego chińskiego odpowiednika.

„Oczekujemy na wizytę w Rosji prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Uzgodniliśmy to wcześniej” – powiedział Putin, witając na Kremlu głównego dyplomatę ChRL, Wang Yi.

Rosyjski prezydent powiedział też, że Moskwa spodziewa się, iż gdy tylko Chiny rozwiążą swoje bieżące sprawy wewnętrzne, w życie wejdą „również nasze plany osobistych spotkań, które nadadzą dodatkowego impetu naszym relacjom”.

Rosyjska agencja Tass przypomina, że na początku marca w Pekinie rozpoczynają się sesje Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli chińskiego parlamentu oraz Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin, istotnego organu doradczego. Przy tej okazji planowane są decyzje personalne dotyczące kluczowych stanowisk w chińskim rządzie. Między innymi, wybrany zostanie nowy premier ChRL, czyli przewodniczący Rady Państwa. Spodziewany jest też ponowny wybór Xi Jinpinga na kolejną kadencję przewodniczącego ChRL.

Przypomnijmy, że na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin, powiedział, że do końca lutego Pekin opublikuje „dokument koncepcyjny dotyczący globalnej inicjatywy bezpieczeństwa” oparty na propozycji przewodniczego ChRL Xi Jinpinga. Dokument będzie zawierał propozycje politycznego rozwiązania wojny na Ukrainie. Ma powtórzyć generalne deklaracje Pekinu o konieczności poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, poważnego traktowania problemów bezpieczeństwa. Ponadto Wang Yi powtórzył, że Chiny „zdecydowanie stoją po stronie pokoju i dialogu”.

Agencja informacyjna Bloomberga ujawniła w poniedziałek zarys planu dyplomacji chińskiej postępowania wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej. W praktyce plan Xi ma zakładać jak najszybsze zwieszenie broni na Ukrainie oraz przerwanie dostaw broni dla walczących stron przez państwa trzecie. Z tego też powodu dyplomaci cytowani przez Bloomberga uznali chińskie propozycje za pozbawione szans na poparcie Zachodu, który podtrzymuje opór Ukrainy dostarczając jej uzbrojenia, ale też pełnego zwiadu na polu walki.

Chiński plan pokojowy miałby zostać ogłoszony w rocznicę rosyjskiej inwazji, 24 lutego br. na forum ONZ. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek, że nic nie wie na temat propozycji Pekinu i nie widział żadnego oficjalnego dokumentu w tej sprawie. Zaznaczył, że Ukraina przedstawiła własny plan pokojowy i oczekuje jego realizacji.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply