Władimir Putin poprosił Federalną Służbę Antymonopolową o zbadanie zasadności znacznego wzrostu cen mieszkań w Rosji. W odpowiedzi Ministerstwo Budownictwa podało główne przyczyny tej sytuacji.

Rosyjski przywódca polecił zbadanie sytuacji na rynku mieszkaniowym 8 kwietnia podczas spotkania ws. rezultatów jego orędzi do parlamentu z 2019 i 2020 roku. Putin podkreślił, że to nie tylko wzrost cen, ale „znaczący wzrost”. Zauważył, że średnio w całej Rosji koszt mieszkania wzrósł o 12%, ale w wielu miejscach w kraju, szczególnie w Osetii Północnej, nastąpił wzrost nawet o 30%. Koszt mieszkania wzrósł o ponad 19% w regionie orłowskim i Adygei, w regionie Amur wzrósł o 18,6%, w Riazaniu – o 17,6%. Ogółem ceny mieszkań w nowych budynkach w 16 największych miastach Rosji w marcu 2021 roku wzrosły o 19,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Putin stwierdził, że konieczne jest stworzenie dodatkowych propozycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

„Jednym z kluczowych czynników, który wpłynął na ceny mieszkań, były ograniczenia nałożone w związku z pandemią koronawirusa” – poinformowało w odpowiedzi Ministerstwo Budownictwa. „Prace na placach budowy zostały w taki czy inny sposób zawieszone w ponad 50 regionach. Przemysł również stanął w obliczu dotkliwego niedoboru siły roboczej”- wyjaśnił departament. Kolejnym czynnikiem była koniunktura światowa i wzrost cen materiałów budowlanych. Departament zauważył, że w szczególności ceny metali wzrosły średnio o 70%.

„Wzrost dostępności kredytów hipotecznych, niskie oprocentowanie depozytów gospodarstw domowych na tle utrzymującej się niepewności ekonomicznej doprowadziły również do wzrostu atrakcyjności mieszkania jako środka gromadzenia wartości. W związku z tym popyt na mieszkania wzrósł, kiedy w niektórych regionach Rosji nastąpił spadek podaży mieszkań”- podało Ministerstwo Budownictwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jednocześnie dwie trzecie rosyjskich rodzin chce zmienić lub ulepszyć swoje warunki mieszkaniowe” – podało ministerstwo, powołując się na dane analityczne i sondaże. „Obecnie realizowany jest szereg działań mających na celu zwiększenie wolumenu nowych budów mieszkaniowych. Jednocześnie trend rynkowy pokazuje, że 1 mld mkw. m mieszkań, które powinny powstać w Rosji do końca 2030 r., będzie poszukiwanych przez ludność” – podsumowało Ministerstwo Budownictwa.

Federalna Służba Antymonopolowa poinformowała RBC, że zgodnie z instrukcjami prezydenta sprawdzi zasadność wzrostu cen mieszkań w Rosji.

„Naruszenia przepisów antymonopolowych związane ze wzrostem cen mieszkań są możliwe tylko w regionach, w których jest jeden lub dwóch deweloperów, a mieszkania praktycznie nie są budowane, ale nie można tak wyjaśnić, dlaczego ceny rosną w wysoce konkurencyjnych regionach, takich jak Moskwa”, powiedział w rozmowie z RBC Alexander Gutorov, dyrektor handlowy Strana Development Group.

CZYTAJ TAKŻE: Nieruchomości w Polsce chce kupić 55 proc. imigrantów z Ukrainy

Kresy.pl / rbc.ru / kp.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz