Rosja rozmieściła na Białorusi 10 samolotów bojowych, zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej – powiedział rosyjski prezydent, Władimir Putin.

Jak pisaliśmy, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w sobotę w wywiadzie dla Rossija-24, że Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi, na prośbę Aleksandra Łukaszenki. Zaznaczył, że odpowiednie nośniki takiej broni, systemy Iskander, są już na miejscu. Jego zdaniem, nie ma w tym nic niezwykłego, bo Amerykanie od lat robią to samo, rozmieszczając taktyczną broń jądrową w państwach sojuszniczych.

W tym samym wywiadzie Putin powiedział, że na terytorium Białorusi rozmieszczono już 10 samolotów bojowych, zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.

„Aleksandr Grigoriewicz [Łukaczenko] ma rację, mówił: słuchaj, jesteśmy waszymi najbliższymi sojusznikami. Czemu Amerykanie robią to swoim sojusznikom, na ich terytoriach rozmieszczają, przy okazji ucząc ich załogi, ich pilotów, jak w razie konieczności używać tej broni” – powiedział Putin.

„Umówiliśmy się, że my zrobimy to samo – nie naruszając swoich międzynarodowych zobowiązań o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Pomogliśmy już białoruskim kolegom i wyposażyliśmy ich samoloty, samoloty białoruskich sił powietrznych. 10 samolotów jest gotowych do użycia uzbrojenia takiego typu” – zaznaczył.

Czytaj także: Łukaszenko: Nasze samoloty zostały przystosowane do przenoszenia broni jądrowej

Rosyjski prezydent wyjaśnił też, że Rosja nie przekazuje Białorusi taktycznej broni jądrowej. „W zasadzie robimy wszystko, co oni [Stany Zjednoczone – red.] robią od dziesięcioleci. Mają [taką broń – red.] w niektórych krajach i przygotowują nosiciele i szkolą własne załogi” – powiedział Putin.

W grudniu 2021 roku szef MSZ Białorusi stwierdził, że kraj jest gotowy rozmieścić na swoim terytorium rosyjską broń nuklearną. Miesiąc wcześniej Aleksandr Łukaszenko zapowiedział, że jeśli NATO przeniesie amerykańską broń jądrową z Niemiec do Europy Środkowej, to wtedy zaproponuje, żeby Rosja rozmieściła swoją broń nuklearną na Białorusi.

Interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply