Putin: Krym to święta ziemia Rosji

Władimir Putin, Podczas gali z okazji 7. rocznicy zajęcia Krymu przez Rosję, nazwał półwysep centrum duchowej jedności narodu – poinformowała w czwartek agencja Tass.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Tass, Władimir Putin podczas gali z okazji 7. rocznicy zajęcia Krymu przez Rosję powiedział: “Krym to święta ziemia Rosji, święte miejsce i centrum duchowej jedności narodu”.

„Oczywiście to święta ziemia dla nas, dla Rosji” – powiedział.

„To święto mieszkańców Krymu. Widzieliśmy to na własne oczy wiosną 2014 r. W trakcie przygotowywania i przeprowadzania referendum oraz, co ważniejsze, w jego wynikach. Mieszkańcy Krymu i mieszkańcy Sewastopola wrócili do rodziny bratnich narodów Rosji” – powiedział Putin. „To święto dla całego naszego rozległego kraju”.

„Jeśli weźmiecie dużą mapę, Krym i Sewastopol będą na niej wyglądać jak maleńkie miejsce. Ale mówimy o przywróceniu historycznej sprawiedliwości, mówimy o znaczeniu tej ziemi dla naszego narodu” – powiedział Putin. „Nasi przodkowie rozwijali to terytorium od niepamiętnych czasów, a w X wieku znaczna jego część stała się częścią starożytnego państwa rosyjskiego”.

„Tam, na tej ziemi książę Włodzimierz i jego żołnierze przyjęli chrzest. Oznacza to, że jest to święte miejsce, centrum naszej duchowej jedności, która ostatecznie stała się podstawą narodu rosyjskiego i integralnie scentralizowanej Rosji”.

„W latach 1853-1856 podczas inwazji obcych hord oraz w latach 1941-1945 podczas wojny z nazistowskimi Niemcami każdy centymetr tej ziemi był przesiąknięty krwią żołnierzy rosyjskich i radzieckich” – mówił.

Jak poinformowało MSZ RP we wtorkowym oświadczeniu Polska trwale popiera integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy.

“Przypominamy o trwałym poparciu dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w ramach jej międzynarodowo uznanych granic. W tym też duchu i zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych 68/262 przyjętą 27 marca 2014 r., niezmiennie i zdecydowanie potępiamy nielegalną aneksję Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską oraz podkreślamy konieczność kontynuacji przez społeczność międzynarodową polityki nieuznawania oraz restrykcji, w reakcji na rosyjską agresję i trwającą okupację Półwyspu” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża sprzeciw wobec podejmowanych przez Federację Rosyjską bezprawnych działań mających na celu legitymizację i utrwalenie dokonanej nielegalnej aneksji, w tym prowadzoną militaryzację półwyspu, rozbudowę infrastruktury wojskowej i intensyfikację aktywności militarnej “m.in. poprzez prowadzone ćwiczenia wojskowe oraz ograniczanie swobody przepływu przez Cieśninę Kerczeńską, które to działania przyczyniają się do wzrostu napięcia w regionie Morza Czarnego oraz Morza Azowskiego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w piątek odbyło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące sytuacji na Ukrainie. W wideokonferencji, współsponsorowanej przez Polskę, wziął udział Podsekretarz Stanu w MSZ Marcin Przydacz.

Podczas spotkania online, wiceszef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, jej suwerenności i niezależności. Wiceminister Przydacz uważa również, że trwająca już siedem lat rosyjska agresja na Ukrainę pozostaje jednym z najpoważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa i stabilności w Europie. W swojej wypowiedzi wiceszef polskiej dyplomacji odniósł się także do postępującej militaryzacji półwyspu skutkującej wzrostem napięć w regionie. Poruszył także problem pogarszającej się sytuacji w zakresie praw człowieka, w tym polityki represji wobec mniejszości tatarskiej i społeczności ukraińskiej, masowych naruszeń praw podstawowych oraz prób zwalczania niezależnych mediów.

Ponadto, w swoim wystąpieniu wiceminister Przydacz wezwał do podjęcia działań na rzecz zapewnienia nieograniczonego dostępu do Krymu przedstawicielom ONZ oraz specjalnym misjom OBWE, monitorującym przestrzeganie praw człowieka. Wiceszef MSZ podkreślił także, że nieuznawanie dokonanej przez Rosję aneksji Krymu i Sewastopola jest zobowiązaniem wynikającym z prawa międzynarodowego, a nie kwestią decyzji politycznej.

Zobacz też: Parlament krymski pozwie Ukrainę za zaprzestanie zaopatrywania półwyspu w wodę

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply