Przywódca armii Pakistanu generał Qamar Javed Bajwa wezwał do „pogrzebania przeszłości” i podjęcia współpracy indyjsko – pakistańskiej. Nastąpiło to po nieoczekiwanym ogłoszeniu w zeszłym miesiącu zawieszenia broni przez siły zbrojne obu krajów – poinformowała w piątek Al Jazeera.

Jak poinformowała w piątek Al Jazeera, przywódca armii Pakistanu generał Qamar Javed Bajwa wezwał do „pogrzebania przeszłości” i podjęcia współpracy indyjsko – pakistańskiej. Nastąpiło to po nieoczekiwanym ogłoszeniu w zeszłym miesiącu zawieszenia broni przez siły zbrojne obu krajów.

Generał podkreślił jednak, że na Indiach spoczywa ciężar stworzenia „sprzyjającego środowiska” dodał też, że Stany Zjednoczone mają do odegrania rolę w zakończeniu regionalnych konfliktów.

„Czujemy, że nadszedł czas, aby pogrzebać przeszłość i ruszyć naprzód” – powiedział Bajwa w czwartek, przemawiając na spotkaniu naukowców i ekspertów omawiających kwestie bezpieczeństwa narodowego na seminarium w stolicy, Islamabadzie.

„Ale nasz sąsiad będzie musiał stworzyć sprzyjające środowisko, szczególnie w okupowanym przez Indie Kaszmirze” – powiedział, odnosząc się do części terytorium Himalajów, którymi zarządzają Indie.

Nierozwiązane spory między dwoma południowoazjatyckimi rywalami nuklearnymi „przeciągają ten region z powrotem na bagna biedy i zacofania”, powiedział Bajwa na konferencji mającej na celu podkreślenie nowej polityki bezpieczeństwa pakistańskiego rządu.

Region Kaszmiru, będący przedmiotem sporu, jest podzielony między Pakistan i Indie, ale w całości jest przedmiotem roszczeń obu. Kraje toczyły wojny o Kaszmir od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1947 roku.

Relacje pogorszyły się w 2019 roku po tym, jak indyjskie władze odebrały swojej części Kaszmiru specjalny status, jaki miał od dawna w indyjskiej konstytucji.

Bajwa twierdzi, że potencjał gospodarczy Azji Południowej i Środkowej „na zawsze pozostał zakładnikiem” sporów indyjsko-pakistańskich.

„Ważne jest, aby zrozumieć, że bez pokojowego rozwiązania sporu o Kaszmir proces zbliżenia subkontynentalnego zawsze będzie narażony na wykolejenie” – powiedział.

Kresy.pl/Al Jazeera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply