Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał do zaostrzenia sankcji wobec rosyjskich urzędników. Zapowiedział to w wywiadzie dla niemieckiej Funke Media Group, poinformował w niedzielę serwis Deutsche Welle.

Jak poinformował w niedzielę Deutsche Welle, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał do zaostrzenia sankcji wobec rosyjskich urzędników. Zapowiedział to w wywiadzie dla niemieckiej Funke Media Group.

„Musimy zaostrzyć sankcje wobec rosyjskich urzędników, a także nawiązać bliższe kontakty z ludnością i społeczeństwem obywatelskim oraz wspierać rosyjskich dysydentów, organizacje pozarządowe i niezależne media” – powiedział.

Sassoli przypomniał, że relacje między Unią Europejską a Rosją są „bardzo napięte” w kontekście zatrucia i uwięzienia przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, a także wojny w Donbasie na Ukrainie. Co więcej Parlament Europejski jest zaniepokojony, że relacje Rosja-Białoruś zacieśniają się po przymusowym lądowaniu samolotu Ryanair i aresztowaniu byłego redaktora naczelnego NEXTA Ramana Pratasiewicza.

Przywódcy państw UE podjęli wcześniej decyzję o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych, a także uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych. Zaapelowali także do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Wezwali także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zajęcia się sprawą zmuszenia do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair.

Jesteśmy zadowoleni z konkluzji szczytu UE – oświadczył rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. “Premier Mateusz Morawiecki po incydencie, który miał miejsce wczoraj na terenie przestrzeni lotniczej Białorusi, związanej z wymuszeniem lądowania samolotu, który był zarejestrowany w Polsce, poprosił przewodniczącego Rady Europejskiej o rozszerzenie dzisiejszego porządku obrad RE o punkt dotyczący sankcji dla Białoruś” – podkreślił.

Wspomniany plan był inicjatywą premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Został zaaprobowany na szczycie Rady Europejskiej w październiku ubiegłego roku.

Samolot linii Ryanair został w niedzielę zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Na jego pokładzie podróżował białoruski opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany przez białoruskie służby. Jako oficjalną przyczynę awaryjnego lądowania strona białoruska podała informację o bombie na pokładzie samolotu, która nie potwierdziła się. Zdarzenie wywołało oburzenie na arenie międzynarodowej.

Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Kresy.pl/Unian

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply