Oskarżeni za łapówki umożliwiali przemyt wyrobów tytoniowych na przejściach w Medyce i Korczowej.

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia w sprawie przeciwko 9 osobom, w tym 6 celnikom z Izby Celnej w Przemyślu. Jeden z nich już został zwolniony ze służby, pozostałych zawieszono.

Pięciu celnikom zarzucono przyjmowanie od ukraińskich przemytników łapówek w wysokości od 500 zł do 10 tys. zł za umożliwianie nielegalnego wwozu do Polski wyrobów tytoniowych. Do procederu dochodziło na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej.

Szóstemu z celników zarzuca się, że co najmniej dziesięciokrotnie nie zgłosił wykrycia przemytu papierosów oraz że przywłaszczył sobie papierosy bez znaków akcyzy o wartości 12 tys. zł.

Jedyny Polak nie będący funkcjonariuszem Służby Celnej jest oskarżony o powoływanie się na wpływy w Służbie Celnej i próbę umożliwienia przemytu za łapówkę.

Dwaj Ukraińcy są oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów akcyzowych i popełnianie przestępstw skarbowych.

Przestępstwa były dokonywane od lutego do maja 2014 roku. Oskarżonym grożą kary od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE: Celnicy PL alarmują: większość transportu z Ukrainy wjeżdża do Polski bez kontroli

Kresy.pl / pk.gov.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz