Podczas corocznych obchodów Panachydy w rocznicę podpisania sojuszu Piłsudski-Petlura dochodzi do gloryfikacji UPA.

Upamiętnianie sojuszu Piłsudski Petlura stało się pretekstem do oddawania czci Ukraińcom z UPA. Co roku ulicami Przemyśla przechodzi marsz, w którym uczestniczą władze samorządowe, na na którym, tak jak w zeszłym roku powiewają czerwono-czarne flagi. Marsz kończy się na ukraińskim cmentarzu wojennym w Pikulicach, gdzie upamiętniani są nie tylko zmarli żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej, ale także przeniesieni tam w 2000 roku członkowie UPA. Oddział który tam leży brał udział w napaści na polską wieś Bircza w 1946 roku. Podczas przemów na cmentarzu upamiętniany jest również Stefan Bandera.

W czerwcu tego roku ma odbyć się kolejna edycja wydarzenia, przeciw któremu protestować będą lokalne organizacje. Zapowiedział nam to Andrzej Zapałowski: „Na pewno będziemy wysyłać listy protestacyjne do samorządu, który zezwala na tego typu przemarsze. Niestety obawiamy się, że tak jak w latach poprzednich latach nasz głos zostanie zignotowany. Będziemy monitorować sytuację.”

Film prezentujący jak wyglądały obchody w latach 2010-2015

kresy.pl / youtube.com

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

26 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • kojoto
   kojoto :

   Obawiam się, że jednak zdecydowana większość uczestników to ukraińcy – część pewnie przyjezdna, ale mimo wszystko to jest nie do pomyślenie, że przedstawiciele władz to firmują, a pieniądze podatnika polskiego to dofinansowują. Naprawdę czas skończyć z promocją zbrodniarzy w Polsce, i nie tylko banderowców, ale i wszystkich innych.

 1. upadlina
  upadlina :

  ja pier..olę!!!!………Coś takiego ku..wa na polskiej ziemi??…..Jak tubylcy mogą na to patrzeć i nie spacyfikować zdrajców??……..Grupa mocnych facetów powinna się skrzyknąć i roz..ebać banderowską zbieraninę tak, żeby tylko plamy po nich zostały!!!!…….I biorą w tym udział przedstawiciele władz samorządowych??…….Ryje tych zdrajców powinny zostać poddane deformacji poprzez zbutowanie!!!!

 2. Avatar
  miras :

  Rozgonić to gnojarstwo ukraińskie. Prezydent Przemysla i głupia, tchórzliwa kamaryla za zasługi chłosta i wypędzenie z miasta. Czas zaprowadzić porządek. Z całym szacunkiem dla JP II przekazanie światyni ukraińcom to chocholi taniec na grobach pomordowanych. A dlaczego nie zbudowali sobie świątni lecz upodlono wiernych ktorzy musieli opóścic zabytkową światynie katolicką?

 3. Avatar
  zefir :

  Ujawnia się skundlenie i słabość państwa polskiego wyrażanego przez probanderowską wykładnię polskiego prawa i jego probanderowskich sług na wszystich szczeblach niby polskiego sądownictwa,przez probanderowską politykę i praktykę organów wykonawczych jak MSZ,czy MSW z podległą policją i sejmowych,oraz samorządowych czcicieli czerwono-czarnej szmaty.Tylko ten skołowany Naród Polski z niedowierzeniem i coraz większym zniecierpliwieniem spogląda jak jego wybrańcy hańbią pamięć bestialsko wymordowanych w ramach ludobójczej czystki etnicznej swych Rodaków,przez zbrodnicze ukraińskie OUN-UPA-b spod tej czerwono-czarnej szmaty.Hańba zdrajcom Narodu Polskiego prezentującym swe oblicze w całej okazałości przez tolerancję opluwania bruku ulic polskiego Przemyśla i Pikulic.

  • Avatar
   tutejszym :

   Nic dodać, nic ująć. „W Polsce symbolika banderowska jest słusznie interpretowana jako propagująca ustrój nazistowski, w związku z czym podlega ściganiu z kolejnego paragrafu tego samego artykułu k.k. (w którym zastosowano termin „faszystowski”).” Kiedy to moralne pedalstwo władzy wobec upa i bandery skończy się?

 4. Avatar
  jaro7 :

  W Przemyślu prezydentem jest R.Choma,to chyba ten sam który nie zgodził sie na pomnik ofiar Wołynia,bo godziłoby to w uczucia upaińców.Nazwisko faceta świadczy że on sam to też jest upainiec,V kolumna banderowców.Ciekawe co na to Kukiz15 i Rn bo PiS palcem nie kiwnie.I ten tekst trzeba umieszczać na łonecie(jeden umiesciłem)

 5. blitz
  blitz :

  Trzeba coś z tym zrobić a nie tylko „trajkotać”!!! Powinniśmy się zorganizować i „zameldować” w sporej grupie na tym marszu. Jak bandersyny wyjmą swoje szmaty to opracowalibyśmy plany ich niszczenia oraz każdego z nich oblać krwio-podobnym trudnościeralnym płynem.

 6. Avatar
  azar :

  Drodzy koledzy. Możemy wściekać się, złościć, pisać tu co o tym sądzimy ale to nic nie da bo będziemy o tym czytać coraz to częściej. Przykład idzie od samej góry czyli rządu naszego i partii przewodniej PiS pod wodzą najwybitniejszego mędrca Jarosława.
  Mam wielka prośbę do tych naszych kresowian, którzy oddali głos na PiS. Jakbyście chociaż mogli teraz wysyłać maile do tych swoich posłów i senatorów z oburzeniem co do do polityki dotyczącej Ukrainy i czczenia przez nią morderców Polskiej ludności. Zgłoście drodzy swój sprzeciw wobec tej zdradzieckiej polityki pod groźbą wycofania swojego dotychczasowego poparcia. Tylko Wy jako wyborcy PiSu możecie coś jeszcze może zdziałać. Bo dla mnie Jarosław i te całe PiS to psychopaci. Z morderców UpA zrobią jeszcze naszych bohaterów!!!!

  • kojoto
   kojoto :

   „Z morderców UpA zrobią jeszcze naszych bohaterów!” Ponury żart wydawało by się, ale też się już kilka razy nad tym zastanawiałem. To uparte przemilczanie zbrodni ukraińskich na Polakach, w połączeniu w niczym nie uzasadnionym wspieraniem oligarchiczno-banderowskiego reżimu w Kijowie nasuwa takie właśnie niepokojące myśli. Od przemilczenia do afirmacji… Co to to nie!

  • Avatar
   zefir :

   „azar”:Powiedzmy sobie szczerze,że na polskiej scenie politycznej,tak sejmowej jak korytowej nie ma partii politycznej,czy istotnej organizacji politycznej,która nie byłaby czcicielem Ukrainy tej czerwono-czarnej banderowskiej UPAdliny,której bohaterowie odpowiedzialni są za bezmiar bestialstw i mordów Narodu Polskiego.Wszyscy ci politykierzy na rachunek polskich podatników nie chcą sobie psuć politykierskiego samozadowolenia jakąś tam pamięcią o ofiarach zbrodni OUN-UPA.Stąd też apel do kresowian o wysyłanie mailii do posłów i senatorów uważam za jałowy-zastrzegam,że chciałbym się mylić.Z powyższego dennego opisu wyróżnić można jedynie polityczny Ruch Narodowy.Na nim właśnie ,moim zdaniem,winniśmy skoncentrować nasze bieżące i wyborcze poparcie.Nie ma innej alternatywy.

 7. Avatar
  leszek1 :

  W miare polskiej pomocy udzielanej Ukrainie, poroporcjonalnie wzrasta kult i gloryfikacja ich organizacji odpowiedzialnych za okrutne zbrodnie na Polakach. Meka ponad stu piecdziesieciu TYSIECY niczemu niewinnych Polakow jest fundamentem kultury i wiary w niepodleglosc Ukrainy. O JEDNYM ukrzyzowanym pamietamy do tej pory. TYSIACE bestialsko zamordowanych maja pojsc w zapomnienie, poniewaz tego pragna mordercy i ich wielbiciele.

 8. Avatar
  krok :

  Kilka mołotowów pewnie załatwiło by sprawę, lecz nie jesteśmy banderowską dziczą, żyjemy w Polsce, gdzie prawne środki, a zwłaszcza instytucje stojące na straży prawa, powinny zająć się antypolskimi marszami, flagami nazistów ukraińskich w Polsce. Czy w tym mieście nie ma środowisk patriotycznych, grup rekonstrukcyjnych, harcerzy, którzy staną w obronie ulic Przemyskich, przed szerzeniem faszyzmu ? Kibice, narodowcy, zawsze byli razem w takich sprawach, mam nadzieję, że tym razem nie pozwolą opluwać Polskie ofiary, ukraińskiego szowinizmu, zwłaszcza w Polsce.

 9. Avatar
  pro_patria :

  Najtragiczniejsze jest to, że dwaj najzagorzalsi Nasi wrogowie: upaina i litwa są obecnie w sytuacji, w której pomoc i wsparcie Polski są im niezbendnne. Zwyrodniała upaina jest bankrutem dążącym do UE, natomiast szowinistyczna litwa potrzebuje Nas gospodarczo i militarnie (Ławrow ostatnio stwierdził, iż jest to kraik najbardziej wrogo nastawiony do Rosji). Tragizm polega na tym, iż MIERNOTY od lat u steru władzy (styropian, p.o. czy pis) w Naszym kraju ZUPEŁNIE NIE POTRAFIĄ TAK WSPANIAŁEJ SYTUACJI WYKORZYSTAĆ I UZYSKAĆ WYMIERNYCH KORZYŚCI DLA PAŃSTWA POLSKIEGO !!! To przedstawiciele bankruta i szaulisów powinny warować i czekać u drzwi Naszego Ministra Spraw Zagranicznych. Jaka sytuacja jest za dziadzia waCZSZYkowskiego każdy widzi… To nie My powinniśmy się obawiać o utratę jakichkolwiek terytoriów (ani zbrodnicza upainka ani maluczka litwa nie ma do żadnych praw), lecz właśnie te pseudo-państewka, gdyż bezprawnie okupują tereny II Rzeczpospolitej. Jednak największe oburzenie wzbudza fakt przemarszu dziczy upaińskiej ulicami Przemyśla. Nie mówię o otwartym propagowaniu ideinazistowskich. Przecież do deptanie po pamięci bestialsko zamordowanych ofiar !!! Każdy dbający o Obywateli kraj ścigałby oprawców swych mieszkańców. Tymczasem zwyrodnialcy z upa nie dość, że nie ukrywają się, to jeszcze butnie wypinają pierś, paradują obwieszeni medalami w kraju swych ofiar !!! HAŃBA !!!

 10. Avatar
  greg :

  Nic dodać nic ująć HAŃBA!!!

  Pro_Patria. „Najtragiczniejsze jest to, że dwaj najzagorzalsi Nasi wrogowie: upaina i litwa są obecnie w sytuacji, w której pomoc i wsparcie Polski są im niezbendnne. Zwyrodniała upaina jest bankrutem dążącym do UE, natomiast szowinistyczna litwa potrzebuje Nas gospodarczo i militarnie (Ławrow ostatnio stwierdził, iż jest to kraik najbardziej wrogo nastawiony do Rosji). Tragizm polega na tym, iż MIERNOTY od lat u steru władzy (styropian, p.o. czy pis) w Naszym kraju ZUPEŁNIE NIE POTRAFIĄ TAK WSPANIAŁEJ SYTUACJI WYKORZYSTAĆ I UZYSKAĆ WYMIERNYCH KORZYŚCI DLA PAŃSTWA POLSKIEGO !!! To przedstawiciele bankruta i szaulisów powinny warować i czekać u drzwi Naszego Ministra Spraw Zagranicznych. Jaka sytuacja jest za dziadzia waCZSZYkowskiego każdy widzi… To nie My powinniśmy się obawiać o utratę jakichkolwiek terytoriów (ani zbrodnicza upainka ani maluczka litwa nie ma do żadnych praw), lecz właśnie te pseudo-państewka, gdyż bezprawnie okupują tereny II Rzeczpospolitej. Jednak największe oburzenie wzbudza fakt przemarszu dziczy upaińskiej ulicami Przemyśla. Nie mówię o otwartym propagowaniu ideinazistowskich. Przecież do deptanie po pamięci bestialsko zamordowanych ofiar !!! Każdy dbający o Obywateli kraj ścigałby oprawców swych mieszkańców. Tymczasem zwyrodnialcy z upa nie dość, że nie ukrywają się, to jeszcze butnie wypinają pierś, paradują obwieszeni medalami w kraju swych ofiar !!! HAŃBA !!!”.