Profesor Witold Kieżun na znaczku pocztowym

Z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego Poczta Polska wydała znaczek przedstawiający prof. Witolda Kieżuna w dniu zdobycia przez powstańców kościoła Świętego Krzyża i komendy policji na Krakowskim Przedmieściu. Rocznicowy znaczek zaprojektowany przez artystkę plastyk Agnieszkę Sancewicz wejdzie do obiegu 1 sierpnia 2014 r. Wraz ze znaczkiem ukaże się kolekcjonerska koperta pierwszego obiegu FDC oraz datownik stosowany w placówce pocztowej nr 1 w Warszawie.

Na okolicznościowym znaczku znajduje się kadr z filmu nakręconego 23 sierpnia 1944 r. “Drugiego dnia powstania osobiście wziąłem do niewoli 14 SS-manów i poważny zasób broni. Dowodzony przeze mnie oddział zdobył “księżówkę” – budynek przy kościele św. Krzyża – i pierwszy wdarł się do budynku Komendy Policji, zdobywając dużo broni” – opowiada Witold Kieżun, pseudonim Wypad, obecnie 92-letni profesor nauk ekonomicznych.

Witold Kieżun jest jedną ze 130 osób, których tożsamość odkryto na taśmach z Powstania Warszawskiego w czasie akcji “Rozpoznaj”, zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prof. Witold Kieżun pochodzi z Wilna, urodził się 6 lutego 1922 r. w rodzinie lekarzy. W 1931 r. przeniósł się do Warszawy. W 1939 r. zdał maturę. Podczas wojny studiował na Wydziale Prawa tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, jednocześnie już od października 1939 r. brał udział w wojskowej działalności podziemnej. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Oddziale Specjalnym Harnaś. W sierpniu 1944 r. został odznaczony Krzyżem Walecznym. 23 września 1944 r. dowódca Armii Krajowej generał Tadeusz Bór-Komorowski osobiście udekorował go orderem Virtuti Militari. Po kapitulacji Witold Kieżun uciekł z niewoli niemieckiej pod Ożarowem. Przeszedł więzienia i obozy NKWD. Po zakończeniu wojny i studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie zajął się karierą naukową. Prof. Witold Kieżun jest autorem ponad 70 książek i skryptów naukowych, około 300 artykułów, referatów i rozdziałów w zbiorowych monografiach w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i czeskim oraz 2 pozycji literackich i wielu utworów muzyki fortepianowej.

Poczta Polska, wydając znaczek przedstawiający prof. Witolda Kieżuna jako młodego powstańca, włączyła się w obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Ponadto Poczta Polska jest partnerem filmu “Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy, którego premiera odbyła się 30 lipca 2014 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. “Przypominanie o bohaterach powstańczych dni, to dług, jaki mamy wobec tych, którym zawdzięczamy wolność, a także ważny element budowania tożsamości narodowej współczesnych Polaków” – powiedział prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak.

Wilnoteka.lt

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply