„Ukraińcy czy Białorusini mają pełne prawo przypominać Polakom trudne kwestie związane z tą częścią dziedzictwa Rzeczypospolitej, które w ich perspektywie jest postrzegane jako imperialne czy nawet kolonialne” – powiedział w jednym z wywiadów historyk, prof. Andrzej Nowak. Skrytykował również działania, których nie cechuje poparcie dla Ukrainy.

W rozmowie z portalem zw.lt prof. Andrzej Nowak zaznaczył, że w kontekście przypominania o „zbrodniach i aktualnych konsekwencjach imperializmu rosyjskiego wobec jego zachodnich sąsiadów i peryferii”, a także pamięci „o imperializmie muzułmańskim w Europie”, „Ukraińcy czy Białorusini mają pełne prawo przypominać Polakom trudne kwestie związane z tą częścią dziedzictwa Rzeczypospolitej, które w ich perspektywie jest postrzegane jako imperialne czy nawet kolonialne”.

PRZECZYTAJ: Znana pisarka Olga Tokarczuk: Polacy to mordercy Żydów, kolonizatorzy i właściciele niewolników

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraiński historyk: Polska traktowała Ukrainę jak Francja Maghreb, a UPA to ukraińskie AK

Profesor przyznał również, że nowy rząd może w mniejszym stopniu angażować się w sprawy Partnerstwa Wschodniego, w tym również Ukrainy. Stwierdził, że byłoby temu winne działanie mediów, których nie cechuje postawa proukraińska:

„Nie wynika to ze zdrady ideałów, a z bardzo niepokojącego zjawiska rosnącego putinofilstwa wśród części Polaków. Wiążę to z infiltracją przez rosyjskie służby polskich mediów i internetu. Główną pożywką dla upowszechnienia tych nastrojów stała się Ukraina: mówi się o podziale tego kraju, o „rezunach”, którzy są podobno dla nas największym obecnie zagrożeniem”.

Prof. Nowak uważa, że rząd powinien dalej wspierać Kijów w imię „polskiej racji stanu”, bez względu na zdanie opinii publicznej, która winna być „uspokajana”:

„Demokratyczny rząd musi brać pod uwagę takie postawy, lęki, nawet jeśli są nieracjonalne. Może jedynie manewrować i próbować uspokajać tę część elektoratu, aby mimo wszystko realizować polską rację stanu, którą bez wątpienia jest wsparcie Kijowa. Nie mam wątpliwości, że podobnego zdania są minister Waszczykowski, premier Szydło i – jak mówią niektórzy – „nadpremier” Jarosław Kaczyński. Głośne deklaracje ze strony rządzących o pełnym zaangażowaniu na Ukrainie byłyby więc niemądre wobec narastającego putinofilstwa, a także wobec daleko bardziej rozpowszechnionego – przez PO i wspierające ją media – nastawienia pacyfistycznego za wszelką cenę. Zgodnie z tym myśleniem „raczej ucieknę, niż odważę się pomóc zagrożonemu sąsiadowi czy bronić własnego domu””.

„PiS będzie aktywne na Ukrainie. Ugrupowanie to wyciąga jednak wnioski ze swoich poprzednich błędów wizerunkowych. Pójście na konfrontację z opinią publiczną w tej sprawie, gdy otworzono już tyle innych frontów, nie wydaje się rozsądne”– uważa profesor, wspominając również, że innym negatywnym czynnikiem jest „pozostawiająca często dużo do życzenia postawa władz ukraińskich wobec Warszawy”.

Prof. Nowak bardzo wysoko ocenił również kompetencje nowego ministra spraw zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego: „Tak kompetentnego szefa dyplomacji w III Rzeczpospolitej jeszcze nie było”.

PRZECZYTAJ: Witold Waszczykowski dla Kresów.pl: Nie będziemy stawiać problemu polskiej mniejszości w sposób ultymatywny

Zw.lt/ Kresy.pl

46 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zan
  zan :

  Zachowanie typowego sowieciarza. Boli go jak ludzie myślą i co sądzą. On chce ludzi wychowywać. I co za argumentacja: uparte powtarzanie haseł. Myśli, że jak powtórzy 100 razy „wspieranie ukrainy jest w Polskim interesie”, to coś z tego wyniknie? Tyle wynika, że widać tu szkołę Goebelsa.

 2. janka102
  janka102 :

  Ja chyba śnię!!!
  prof. Nowak to kolejny antypolski łotr, który wpisuje się w to huś vi co w imię huś vi czego! Jestem synem Kresowianki, która pół nocy i pół dnia spędziła w marcu (był jeszcze śnieg!) w niezżętej kukurydzy boso, w samej koszuli, kiedy to „ukraińskie AK” przyszło mordować Polaków i palić ich dobytek. Dzięki temu przeżyła, ale traumy jaka w Niej pozostała nie życzę nawet wrogowi! Żyjemy z nią do dziś, albowiem jest w takim wieku (89lat) i w takim stanie, że nie pamięta już co wczoraj jadła, ale te okropności wyłażą z Niej każdego dnia i każdej nocy!

 3. wilno
  wilno :

  nie ma sensu komentować tych bzdur, ale nawet jeżeli przedstawić, że mają co wypominać, to gdzie i kiedy im ktoś tego bronił 🙂 Dla mnie wszystko wygląda jakoś na odwrót, i to Polsce nie wolno wypominać się o banderowskich przestępstwach, które na pewno nie mają usprawiedliwienia.

 4. jerzy_a_j
  jerzy_a_j :

  Dziwi mnie fakt, że profesor Nowak relatywizuje pojęcia zachowań czy działań imperialnych i kolonizacyjnych odnosząc je do odczuć ( w naszym przypadku dotyczy to odczuć Białorusinów i Ukraińców ) . Zatem wg. profesora definicja imperializmu i kolonializmu może ulegać zmianie w zależności od nastroju lub politycznych interesów mierzonych w czasie. Jak wówczas dojść do prawdy? Podstawowym wektorem polityki Królestwa Polskiego a następnie Rzeczpospolitej Jagiellonów i RON był dogmat polityczny o rozszerzaniu granic państwa poprzez tworzenie unii a nie podbój. Inną sprawą jest niedoskonałość porządku wewnętrznego Rzeczpospolitej i wynikające stąd niesprawiedliwości dotykające różne warstwy społeczne.

 5. yarek
  yarek :

  Około 90 % właścicieli ziemskich na terenach dawnej Białorusi i Ukrainy to byli etniczni Białorusini lub Rusini. Konflikty społeczne na tych terenach miały podłoże głownie ekonomiczne. Dane powszechnie dostępne obecnie w internecie. Pan Prof. Nowak jest podobno konserwatystą, może to ma coś wspólnego z konserwami ze sklepu spożywczego.

 6. malkontent
  malkontent :

  Nie jestem zdziwiony jego klechdami jak według Wikipedii działał w takich poczytnych pismach jak : „Naszego Dziennika”, „Gazety Polskiej”, „Gościa Niedzielnego”, „Tygodnika Solidarność”, „Wprost”, „Niedzieli”, „Znaku”, „Życia”, to nie może dziwic jego zapalczywość w rusofobii. Nie ma takiego czynnilka, powodu i świetości której by nie poświecił dla swej chorej, maniakalnej rusofobii :-(( Dla niego polska racja stanu to lizanie upadliny i wdzieczenie sie do litwusów i jeszcze wspomina o biczowaniu sie w ramach przeprosin Białorusinów. znowu powiem POPISdzielstwo to coś najgorszego co mogło się trafić nam Polakom i Polsce ;-(((( Jak ktoś taki może być profesorem ???

 7. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Z tego antypolskiego bełkotu płynie jeden pozytywny wniosek – patriotyczna antybanderowska opcja jest w Polsce na tyle silna, że nawet najzatwardzialsi poplecznicy ukraińskich interesów muszą się z nią liczyć! Trzeba zrobić wszystko, żeby była jeszcze silniejsza! A to, że jakiś idiota z tytułem profesora wyzywa nas od putinofilów, to tylko świadczy o tym jak bardzo nas nienawidzi za to, że zagrażamy jego banderowskim sojusznikom!

 8. gotan
  gotan :

  Takich profesorów w Polsce na pęczki…wystarczy jak zapytam czy nostryfikował swój tytuł w Polsce?…i w jakich latach? .Znam kilku takich profesorów ,ktorzy za odpowiednia opłatą mieli pisane prace naukowe w tak ważnych ośrodkach akademickich na Ukrainie jak Iwano-Frankowsk ,Kołomyja czy Czerniowce,I to już jest powód aby darzyć pełnym zaufaniem takiego naukowca….I nie koniecznie musimy też zakładać,że dziadziuś tegoż naukowca,zdobył w sposób zgoła nienaukowy dokumenty tożsamości na pomordowanych na Wołyniu…I tyle byłoby w temacie profesora Andrzeja Nowaka. Oczywiście istnie pewna dowolność w założeniu,iż profesor A.Nowak jest tym za kogo się podaje!

  • cinderella49
   cinderella49 :

   No, bo za Katyn odpowiedzialni byli sowieci, czyli z grubsza biorąc „ruscy” i wolno, a nawet nalezy o tym mówić. Prof. Nowak z rozbrajająca szczeroscia mówi,ze nie nalezy mówic o nacjonalistach ukraińskich, bo taka jest „prawda etapu” i tylko należy trochę sie mitygować wobec „putinofilskiej części Polaków”. Czyli uważa to wszystko jedynie za sprawy wizerunkowe na uzytek wewnętrzny,żeby nie zrażać części elektoratu. A Waszczykowski w/g niego jest super. Ja np. uważam,ze pan Waszczykowski jest zbyt emocjonalny, reaguje na wszystkie antypolskie wypowiedzi nawet hakichś szmatławców. Czy na tym polega dyplomacja, kto sie ostrzej odwinie? Np. wezwanie na dywanik ambasadora Niemiec w spr. jakiegos kolejnego wybryku. Po takim czymś to juz chyba wojne wypowiemy?Zawiodłam się na Prof. Nowaku, bo uważałam go za szlachetnego człowieka, naukowca, a nie koniunkturalistę politycznego.

 9. rogerio
  rogerio :

  O kwestiach imperialnych czy kolonialnych można mówić w odniesieniu do PAŃSTW, zawłaszczanych przez imperium. Ukraina nie była ŻADNYM PAŃSTWEM za czasów I Rzeczpospolitej. Były to ziemie „u-kraja” Rzeczpospolitej – stąd nazwa, której pochodzenie wyłożyła mi rodowita Ukrainka. Niech sie więc profesor douczy, zanim zacznie pie… publicznie dyrdymały, mające na celu wywołać w Polakach jakieś poczucie winy. Nie z nami te numery, Nowak.

  • fiesta
   fiesta :

   Oświadczenie ONZ: Państwa Ukraina nie ma i nigdy nie było.
   7 kwietnia 2014 roku ósmy Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wygłosił oszałamiające oświadczenie, którego emisja została zakazana w ukraińskich mediach i w Internecie.
   Do porządku obrad na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ została wniesiona kwestia konfliktu między dwoma państwami. W rezultacie uzgodniono następujący wniosek: Ukraina od dnia 25 grudnia 1991 roku do dzisiaj nie zarejestrowała jeszcze swoich granic. W ONZ nie zostały przedstawione i zarejestrowane granice Ukrainy jako suwerennego państwa!

   Z tego powodu możemy uważać, że żadnych naruszeń prawa przez Rosję wobec Ukrainy nie było i być nie może. Zgodnie z umową zw Wspólnotą Niepodległych Państw terytorium Ukrainy jest okręgiem administracyjnym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Tak więc nie można nikogo obwiniać o separatyzm i przymusową zmianę integralności granic Ukrainy. W ramach prawa międzynarodowego kraj ten po prostu nie ma oficjalnie zatwierdzonej granicy.

   Aby rozwiązać ten problem, Ukraina powinna dokonać demarkacji granic z państwami sąsiadującymi – przy obowiązkowej zgodzie państw granicznych, w tym Rosji. Wszystko powinno być udokumentowane i podpisane przez wszystkie państwa graniczne, uczestniczące w umowie. Unia Europejska wyraziła ogromne pragnienie wsparcia Ukrainy w tak ważnej kwestii i podjęła decyzję o udzieleniu pomocy technicznej. Ale czy Rosja będzie podpisywać umowę o granicach z Ukrainą? Oczywiście, że nie.

   Bez względu na to natychmiast zostały podjęte prace demarkacyjne. Dwie grupy wykwalifikowanych ekspertów pracują przy wyznaczania linii granicznej w terenie i zajmują się sprawdzaniem faktów z istniejącymi mapami.

   W oparciu o fakt, że Rosja jest prawnym następcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (co zostało potwierdzone decyzjami sądów międzynarodowych dotyczących sporów o własności byłego ZSRR za granicą), terytorium, na którym obecnie znajduje się Republika Ukraina w granicach ZSRR (Małorosja i Noworosja), jest własnością Rosji. I nikt nie ma prawa dzisiaj dysponować tym terytorium bez zgody Rosji – prawnego posiadacza praw do tego terytorium.

   W istocie Rosji wystarczy obecnie jedynie złożyć oświadczenie o tym i ogłosić, że terytorium to jest terytorium Rosji, ostrzegając przy tym, że wszystko, co dzieje się na tym terytorium, jest wewnętrzną sprawą Rosji. Każda interwencja będzie postrzegana jako działanie przeciwko Rosji. W rezultacie można unieważnić wyniki wyborów z dnia 25 maja i robić dalej wszystko tak, jak zechce naród.

   Według Memorandum Budapeszteńskiego i innych umów Rosja zobowiązań nie może mieć, ponieważ nie ma parafowanych granic. Nie ma (i nie było!) państwa Ukraina.

   Aleksandr Panin –

   Centralna Agencja Informacyjna Noworosji –

   30 maja 2014 r.
   Zrodlo: https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2014/07/01/oswiadczenie-onz-panstwa-ukraina-nie-ma-i-nigdy-nie-bylo/

   Ukrainy nigdy nie było, nie ma i nie będzie – kpt. Konstanty Kopf

   https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go

 10. yarek
  yarek :

  Pod względem rozwoju sztuki agrarnej i organizacji gospodarstw produkcji rolnej uważa się, że najwyższym poziomie w Rosji były gospodarstwa terenu dawnej I Rzeczypospolitej. W ogóle zarzucanie Polakom istnienia systemu pańszczyźnianego jest poważnym nadużyciem wrogów cywilizacji europejskiej w ogóle, był to system typowy w całej Europie do początków XIX wieku.

 11. gotan
  gotan :

  …jeszcze dodając….U krańca Rzeczpospolitej….Tak należy tłumaczyć nazwę krainy geograficznej Ukraina. A więc sama nazwę nadali Polacy,ktorzy zamieszkiwali tereny graniczne Rzeczpospolitej! Wówczas nazwa ta funkcjonowała jako nazwa prowincji _dzielnicy (patrz mapy Polski z okresu 1648 r)..Ukraiński język literacki pojawia sie dopiero pod koniec XIX w. Gdyby dywagować na tematy naszych dawnych ziem,to w rzeczy samej doszlibyśmy do wniosku,że Scytowie wcześniej okupowali tereny obecnej Ukrainy…..no i wówczas można pokusić sie o kolejne badania tak potężnych ośrodków akademickich na Ukrainie jak wymieniłem powyżej….i dowieść,że koło powstało dzięki niewolnictwu jakie zainicjowali, wymienieni wcześniej Scytowie…..ale o tym, zapewne profesor A Nowak już wie…..

  • fiesta
   fiesta :

   Obszar Rusi czerwonej przeszedl legalnie pod panowanie krola Polski Kazimierza „wielkiego” w 1340r na mocy porozumienia zawartego w Wyszehradzie w 1339r pomiedzy ksieciem Rusi Wlodzimierzem (otrutym przez bojarow), a Polska i Wegrami – ksiaze Rusi Wlodziemierz zawarl uklad obronny z Polska i Wegrami przeciw agresji CHAZAROW (zydo-turko-mongolow) i zabezpieczyl Rus na wypadek swojej smierci, przekazujac ja pod opieke krola Polski.
   Z kolei „profesor na kaczych lapach” A.Nowak w wyjatkowo perfidny sposob robi z Polski „kozla ofiarnego” i oskarza Polske o NEOKOLONIALIZM, pomijajac uwarunkowania polityczne i podzialy spoleczne jakie panowaly w calej owczesnej Europie.
   Prawdziwy historyk dokonuje oceny wydarzen historycznych w sposob obiektywny, natomiast A.Nowak wyraznie dziala jak AGENT OBCYCH WPLYWOW – w jego przypadku: CHAZARSKICH WPLYWOW.
   Pewnikiem jest, ze zadna obca agentura nie spi w Polsce i uaktywnia sie jako przeciwwaga i alternatywa do panujacej sytuacji i stad bierze sie zwiekszona aktywnosc roznych agentur obcych wplywow, m.inn. rowniez ROSYJSKIEJ AGENTURY czy tez CHAZARSKIEJ AGENTURY w Polsce i sporo Polakow daje sie na to nabrac i zazwyczaj biora w tym udzial media lub autorytety (takie jak A.Nowak), ktore wytwarzaja sztuczna opinie i propaguja ja wsrod spoleczenstwa – im glupsze spoleczenstwo tym latwiej je przekonac i wcisnac przyslowiowy „kit”, jak to robi A.Nowak w wyjatkowo podly sposob i jeszcze straszy Polakow Rosja, liczac, ze taki argument wystraszy Polakow i uwiarygodni jego klamstwa.
   Od dluzszego czasu obserwuje jak agentury obcych wplywow podsuwaja Polakom pomysly: jednym razem opcja wschodnia, a drugim razem opcja zachodnia i tak ciagle dookola przez kilkanascie wiekow. Ja mowie: DOSC TEGO LAWIROWANIA i niech Polacy zaczna budowac swoj wlasny POLSKI USTROJ NARODOWY, bo ani na wschodzie, ani na zachodzie nie mamy prawdziwych przyjaciol i dowodzi tego HISTORIA.
   A temu oszustowi pseudo-historykowi A.Nowakowi podpowiem, ze jak nie podobaja sie jemu fakty historyczne to niech wypierdala na UPA-ine i tam smrodzi, oczywiscie poza linie graniczne przedrozbiorowej Rzeczpospolitej – vide mapa z 1772r na stronie:
   http://starenowemapy.pl/2014/03/03/mapa-polski-za-panowania-stanislawa-augusta-w-roku-1772/

  • fiesta
   fiesta :

   „Małgorzata Gosiewska, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Onyszkiewicz, Sławomir Sierakowski, Jacek Szymanderski (doradca zarządu ODF), Marcin Święcicki, Andrzej Wielowieyski (członek Rady ODF) czy Henryk Wujec” i dodam, ze N.Panczenko, B.Komorowski, T.Sakiewicz, A.Nowak etc to chazarska PIATA KOLUMNA w Polsce.

 12. mp
  mp :

  chciałem być wulgarny w stronę TZW.PROFESORA tzw.nowaka.Aliści nie nada.Taki chyba z niego Polak jak z GEREMKA.wSTYD ŻE TAKIEGO FACECIKA PUSZCZAJĄ I DRUKUJĄ MEDIA o.T.RYDZYKA.u-KRAIŃCY którzy nie mieli innej ojczyzny jak Polska, we wschodnich prowincjach RZECZYPOSPOLITEJ,GDZIE NIE BYŁO ŻADNEJ PAŃSTWOWOSCI wg.nieuka z Krakowa mogą nam wypominac kolonializm.SWIETNE,ale patrzcie TEN ŻYDOWSKI CHYBA SŁUGUS nowak BEZCZELNIE,podstepnie ,z iście talmudyczna przewrotnością angazuje w swoje wypociny jeszcze dodatkowo wyjatkowo nam przyjaznych BIAŁORUSINÓW.a TO JUŻ SMIERDZI ZDRADA I PROWOKACJĄ I JUDZENIEM NASTROJÓW.kto POPIERA BANDEROWSKĄ UKRAINĘ POPIERA NIEMIECKIE NAZISTOWSKIE ODDZIAŁY WIELU FORMACJI ”SS”i MORDERSTWA BANDERY I JEGO REZUNÓW NA ŻYDACH.popiera także okrucieństwo niebywałe w dziejach człowieka ukraińskich oprawców wobec Polaków(dzieci kobiet i starców)na Wołyniu i kresach,a także ukraińskie formacje wojskowe w ramach jednostek niemieckich przy pacyfikacjach ludności WARSZAWY po POWSTANIU WARSZAWSKIM.kiedyś jak juz zakończy pan nowak role uzytecznego idioty za powyższe może być ścigany np.przez ADL,CZY INNY AIPAC,PODOBNIE JAK I P.I.S.

 13. leszek1
  leszek1 :

  Prof. Nowak jest historykiem. Sadze, ze dosyc dokladnie zna dlugowieczne relacje pomiedzy Ukraincami i Rzeczypospolita. Roznie bywalo miedzy nami i trafialy sie bledne decyzje naszych wladz. Nie mozna jednak widzec tylko jednej strony. Trzeba tez umiec zauwazyc fakt olbrzymiej nienawisci Ukraincow do Polakow, a szczegolnie ich obecnie rozwijajacy sie kult ideologii OUN i okrutnych rezunow spod znaku UPA. Oni to okrucienstwo w jakis niepojety sposob przekazuja sobie z pokolenia na pokolenie, chyba od czasow Chmielnickiego, Wolyn, Lubelskie i Bieszczady to nie wszystkie ich wyczyny, W Warszawie zachowala sie pamiec ich bestialskich gwaltow i mordow na Woli czy pozniej na Zieleniaku. i chyba od czasow Chmielnickigo sa wychowywani w nienawisci do Polakow. Moze nie wszyscy, ale z pewnoscia duzy, liczacy sie procent. W Polsce, Lemkowioe i Bojkowie nie stanowia jeszcze powaznego zagrozenia, chociaz jednocza sie i wracaja w swoje rodzinne strony.
  W moich oczach Profesor stracil bardzo wiele poniewaz nie zauwaza prostego faktu, ze „do tanca trzeba dwojga”. Przelamanie odwiecznej ukrainskiej nienawisci do Polakow oceniam jako utopijne marzenie. Szczegolnie w swietle faktu dynamicznego rozwoju wrogich nam organizacji i kultu Stefana Bandery wsrod ukrainskiej mlodziezy.

  • fiesta
   fiesta :

   Jacy z nich „ukraincy” ? To AZJATYCKA DZICZ – skrzyzowanie ZYDA, TURKA i MONGOLA i ta dzicz parla ze wschodu na zachod w kierunku RUSI KIJOWSKIEJ, podbijala ziemie Rusi, gwalcila Rusinki, ktore plodzily mieszancow azjatyckich z charakterystycznymi czarnymi wlosami i mozna ich rozpoznac po wygladzie twarzy, po oczach, po budowie ciala etc (przykladem jest Walcman vel Poroszenko) i tak powstala mieszanka wielonarodowa i wielokulturowa – vide HISTORIA.
   Wsrod CHAZAROW trafiaja sie rowniez blondyni z niebieskimi oczami, ale generalnie przewaza typ CHAZARSKI (azjatycki).
   Z kolei „profesor na kaczych lapach” A.Nowak probuje uwiarygodnic to czego nigdy nie bylo, czyli tzw. „ukraincow” i dobrze wie, ze Chmielnicki i spolka opowiedzieli sie za Rosja, ktora polozyla lape na wszystkim i dokonala ich RUSYFIKACJI.
   Przywodca OUN-UPA i bandyta S.Bandera ma ZYDOWSKIE POCHODZENIE, podobnie jak zydowski bandyta B.Szuchewycz i tych zydowskich bandytow jest pelno w kazdej rewolucji od czasow REWOLUCJI FRANCUSKIEJ 1789r, poprzez 1848r (WIOSNA LUDOW), 1905r i 1917r (REWOLUCJE ZYDOBOLSZEWICKIE) i zydowscy bandyci przewodzili rowniez ustrojom totalitarnym w Europie i dokonywali CZYSTEK ETNICZNYCH i ZBRODNI NA INNYCH NARODACH – vide holocaust Ormian dokonany przez tureckich zydow, holocaust Polakow, Rosjan, Rusinow etc dokonany przez niemieckich i bolszewickich zydow, a nawet zydy mordowali zydow jak w czasie II wojny swiatowej i o tym trzeba mowic glosno, bo takie sa fakty.

 14. patriota
  patriota :

  Kolejny zdrajca. Skoro tak ostro podchodzi do mojego kraju, a usprawiedliwia zbrodniczą upainę, więc niech jego pseudo-naukowe działania będę finansowane z budżetu banderstanu, a nie z kieszeni polskiego podatnika. Ciekawe, czy wtedy byłby tak pełen werwy ??? Podejrzewam, że nie przeżyłby na przyzwoitym poziomie nawet tygodnia. Sponsorowanie jakichkolwiek jednostek bądź organizacji hańbiących Polskę powinno być prawnie zakazane, a ich przedstawiciele wydalani w trybie natychmiastowym.

 15. fiesta
  fiesta :

  Powiem wprost, ze w stosunku do „profesora na kaczych lapach” mam od dawna podejrzenia, poniewaz w swoich „wykladach” zawsze wciska drobne klamstwa, ale tym razem bezczelnie wciska Polakm kit i nie jest to przypadkowe, ale jest to typowe dzialanie agenta obcych wplywow w Polsce, w tym przypadku CHAZARSKICH WPLYWOW, bo oskarzanie Polski o NEOKOLONIALIZM swiadczy, ze ta kanalia z tytulem „profesora” bezczelnie opluwa Polske i probuje srac Polakom na glowy do czego Polacy nie powinni dopuscic i calkowicie ignorowac tego „pseudo-autoryteta” i dodam, ze tak dziala PIATA KOLUMNA w Polsce, ktora udaje Polakow, a prowadzi robote wywrotowa od srodka.

 16. fiesta
  fiesta :

  re: Czas_przebudzenia….. ale o tym wiedza tylko nieliczni Polacy, a reszta jak przyslowiowe „bydlo” pedzi do urn wyborczych i glosuje na wrogow i zdrajcow Polski – vide ostatnie 25 lat.
  Poza tym agent obcych wplywow A.Nowak wystepuje na ogolnopolskim progranie „rebe” T.Rydzyka i w ten sposob jest uwiarygadniany jako „autorytet” w sprawach historycznych, ktory dodatkowo uprawia agenturalna polityke.
  Za rzadow PO szczegolnie upierdliwy w sprawach UPA-inskich byl CHAZAR P.Kowal i ma to wypisane na ryju, a za rzadow PiS szczegolnie upierdliwy staje sie A.Nowak.
  Polecam artykul W.Lysiaka pt. „PRZESTAŃCIE POPIERAĆ UKRAINĘ!”, ktory warto przeczytac i rozpropagowac wsrod Polakow – vide strona: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2014/09/przestancie-popierac-ukraine/

  • czas_przebudzenia
   czas_przebudzenia :

   Trudno oczekiwać od zwykłych ludzi, że będą się orientować w tysiącach ważnych aspektów rzeczywistości. Bóg nie tak stworzył człowieka by wszystko zrozumiał, ale by szedł za swoim Pasterzem i miał swój maluczki wkład w pokaz dobrego życia na Ziemi. Wykorzystują to wyznawcy zła, którzy zwodzą maluczkich próbą wmówienia im, że wszyscy są zdolni posiąść wiedzę o wszechrzeczy. I potem nie ma się co dziwić, że celebryci z rodzin starych komunistów brylują w ziemskich standardach luksusów i ogłupieni pychą zaczynają przeglądać na oczy po upadku, że nawet ich oszukali jacyś obcy i zabrali im telewizornię i inne zabawki. Nie ma się co dziwić, że biedni ludzie biorą jakieś zmięte banknoty za udział w manifestacji kod-wców i rozgrzani okrzykami sami nawet skandują nieśmiało jakieś bzdury, w które nawet mogą czasami uwierzyć. Gdy spojrzy się krytycznie na ogłupionych mieszkańców Zachodu jest ich nam szczerze żal. A to tylko setki milionów ludzi ogłupionych propagandowo, bo takim przeznaczeniem obdarzyli maluczkich wyznawcy zła – miotaniem się w skrajnościach bez celu i bez zorientowania, że cała owczarnia wodzona jest przez wilki w owczej skórze.

 17. gotan
  gotan :

  ..proszę zwrócić uwagę ,że NAGLE uaktywniają sie „naprawiacze” Polski, kiedy następuje po 25 latach wymiana polityczna,która ma nam gwarantować niezależność …Tacy Grossowie,Tuski,Tokarczuki , Nowakowie,Bul_bule,Schetyny,Petru-swetru itp…wyskakują jak diabełek z pudełka…pouczając nas i donosząc gdzie tylko…Gdyby była caryca Katarzyna II też do niej jeździliby. Zdrajców należy eliminować z polityki Polski i jeśli łamią prawo,postawić przed sądem. Powinniśmy sprawdzać ich do 6-go pokolenia…Np.ilu żydów i ukraińców zmieniało nazwiska na polskie?…Jedna osoba czy też rodzina potrafiła w przeciągu kilku lat zmieniać nazwisko kilka razy…Są na to dokumenty i to państwowe. Wiadomo,że to OBCY, oszuści i zdrajcy. Banderowcy kradli tożsamość pomordowanym polakom…ilu jeszcze ich mieszka w Polsce? Powinniśmy pisać o tym do poszczególnych ministerstw i domagać sie wyjaśnień! W dalszym ciągu istnieje w mediach zmowa milczenia na różne tematy…np..Gdzie państwo czytaliście,że na granicy Ukraińsko -Polskiej koło Ustrzyk złapano (trzy dni temu) 9 syryjczyków i irakijczyków ?..Otóż nigdzie poza lokalną prasą.A to sie nie przebija do mediów centralnych…Tych przykładów jest więcej…

 18. pirus
  pirus :

  Propagdziarzom Pislamskiego państwa dziękujemy. Bardzo jestem ciekaw czy tym kłamcą zajmie się Reduta Dobrego Imienia. Stawiam dolary przeciwko orzechom że będą udawali ze pada deszcz. Teza żywcem kalkowana z moskiewskiej/wielkoruskiej/sowieckiej propagandy. I ten gość śmie komuś czynić uwagi nt jego rusofilstwa.